REKLAMA

Donald Tusk w Rzeszowie. Premier spotkał się z wojewodą w sprawie pomocy dla Ukrainy. (ZDJĘCIA, AUDIO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Premier Polski, Donald Tusk przyjechał dziś do Rzeszowa aby upewnić się, że południowy-wschód kraju jest przygotowany na udzielenie pomocy mieszkańcom Ukrainy. Szef rządu spotkał się z wojewodą podkarpackim i lubelskim, służbami mundurowymi i powołanymi sztabami kryzysowymi.

Spotkanie premiera, wojewodów i przedstawicieli służb mundurowych oraz sztabów kryzysowych obyło w godzinach popołudniowych w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Trwało niecałą godzinę. – Chciałem spotkać się przedstawicielami Podkarpacia i Lubelszczyzny którzy odpowiadają za przygotowanie polskich instytucji medycznych, organizacyjnych i porządkowych na wypadek czarnych scenariuszy w sprawie sytuacji jaka ma teraz miejsce na Ukrainie. Cieszę się, że są tu ludzie zdeterminowani i dobrze zorganizowani, ponieważ Polska wspólnie z innymi państwami granicznymi Ukrainy wzięła na siebie ciężar przyjęcia ewentualnych uchodźców, bądź rannych i potrzebujących z zagranicy. Okazuje się, że nasze przygotowania na ewentualną pomoc przekraczają w bardzo znaczący sposób zapotrzebowanie na tę chwilę mówi Donald Tusk, premier RP.

Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie przez wojewodów zostały wyznaczone specjalne placówki i punkty które w razie potrzeby będą mogły przyjąć do siebie Ukraińców i pomóc im medycznie. Są to m.in. szpitale przygraniczne oraz kilka szkół i hal sportowych. – Wszystkie miejsca zostały wyznaczone w taki sposób aby nie kolidować w codziennej pracy służb medycznych które na bieżąco udzielają pomocy mieszkańcom Polski – wyjaśnia Donald Tusk.

Premier poinformował, że w kraju są przygotowane miejsca w których pomoc mogłaby być udzielana nawet tysiącom potrzebującym. – W Polsce nie ma na razie uchodźców z Ukrainy, a osób które potrzebowały naszej pomocy medycznej  zgłosiło się do tej pory dopiero kilkadziesiąt. Musimy jednak być gotowi na wszystkie scenariusze. Choć dziś sytuacja na Ukrainie nieco się uspokoiła to musimy być ostrożni. Tam w każdej chwili może się wszystko zmienić. Musimy być czujni nie przez najbliższe godziny i dni ale nawet przez najbliższe miesiące. Jestem bardzo zadowolony ze skutków porozumienia i działań ministra Sikorskiego ale wiemy o tym, że nie wszyscy są zadowoleni z takich efektów. Ludzie na Majdanie i opozycja , chciałaby innego porozumienia. Chcieliby oni natychmiastowej rezygnacji Janukowicza. Ważne jest jednak to, że na razie udało się zatrzymać ten najgorszy scenariuszwyjaśnia premier.

Podczas dzisiejszego spotkania w Rzeszowie Wojewoda Podkarpacki, Małgorzata Śmigielska-Chomycz przedstawiła hipotetyczne koszty związane z ewentualnym udzielaniem pomocy mieszkańcom Ukrainy. – Choć na razie placówki i osoby które tej pomocy udzielają nie zwróciły się o żadne dodatkowe pieniądze w tej sprawie to oczywiście bierzemy taką wersję pod uwagę. Jeśli taka potrzeba zajdzie będziemy wspomagać wszystkich środkami finansowymi z budżetu państwa. To co dziś było dla mnie ważne podczas tego spotkania w Rzeszowie to to aby upewnić się, że jesteśmy dobrze przygotowani na przyjęcie odpowiedniej liczby uchodźców i rannych. W razie potrzeby w ciągu dwóch dób w tych dwóch województwach: Podkarpackim i Lubelskim jesteśmy w stanie przyjąć nawet ponad 5 tys ludzi – dodał na koniec szef rządu.

Premier Donald Tusk zaraz po spotkaniu ponownie udał się do Warszawy.

 

premier56

Posłuchaj nagrania audio i dowiedz się o czym premier rozmawiał dziś w Rzeszowie.

Więcej informacji wkrótce.

 

22-02-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

donald-tusk-w-rzeszowie-premier-spotkal-sie-z-wojewoda-w-sprawie-pomocy-dla-ukrainy-zdjecia