REKLAMA

„Domówka u Janusza” vol. 3 – czekają nas „Letnie Klimaty”!

 

Oprócz pokazów filmowych i orzeźwiającej lemoniady w Letnim Ogródku Kulturalnym, Rzeszowski Inkubator Kultury kontynuuje serię Domówek u Janusza, czyli wydarzeń edukacyjno-kulturalnych, których motywem przewodnim jest muzyka. Pierwsza z nich, „Disco w stylu ‘80”, jak i druga w rytmie „Legend Rocka” zakończyły się spektakularnym sukcesem.

foto:materiał nadesłany

Wydarzenie ma charakter kulturalno-edukacyjny. Celem organizacji “Domówek u Janusza” jest przybliżenie specyfiki organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej, a także stworzenie możliwości młodym, kreatywnym i zdolnym DJ-om wystąpień z własnym projektem muzycznym w ramach “Wolnej konsoli”. Wszyscy chętni DJ-e staną przed szansą, by zaprezentować własną 30-minutową kompozycję, co może przybliżyć im wejście na rynek. Aby zagrać swój set wystarczy zgłosić się do organizatorów.

Nazwa wydarzenia inspirowana jest osobą Edwarda Janusza – znanego rzeszowskiego fotografa, do którego należała kamienica, w której obecnie mieści się biuro Estrady Rzeszowskiej. Edward Janusz od II połowy XIX w. prowadził najlepszy zakład fotograficzny w Galicji. Uzyskał tytuł c. k. nadwornego fotografa w 1898. Był jednym z założycieli rzeszowskiego gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastyczne „Sokół”. Po jego śmierci od 1914 r. zakład był prowadzony przez jego małżonkę i córki aż do 1951 r. Janusz wykonał kilkadziesiąt tysięcy negatywów i zdjęć, a na nich utrwalony Rzeszów, jakiego już nie ma – w tym ulice, domy, urzędy, obiekty wojskowe, no i przede wszystkim ludzie. Od jego imienia wzięły nazwę typowe fotografie, zwane rzeszowskimi januszami.

Estrada Rzeszowska i Rzeszowski Inkubator Kultury znajdują się w historycznym miejscu, dawnym domu Edwarda Janusza, który zlokalizowany jest przy ul. Jagiellońskiej 24.

Kolejna impreza odbędzie się w letnim klimacie plaży i słodkiego lenistwa, a poprowadzi ją doświadczony DJ Mateusz „Mundy” Błoniarz. Domówka u Janusza zaplanowana jest na 22 sierpnia 2018 r. od godziny 20:30 do 22:30.

Wstęp na „Domówkę” jest bezpłatny. Mile widziane podczas potańcówki są także kostiumy. Tym razem temat przebrań zależy tylko od wyobraźni uczestników. Dla najlepiej przebranej osoby organizatorzy przewidują Order Janusza Imprezy.

Podobnie jak przy kinie plenerowym, podczas „Domówki” organizatorzy będą serwowali orzeźwiające napoje w ramach projektu Społecznej Lemoniady. To projekt, w którym to kupujący sam wyceniają produkt i płaci za niego, tyle ile jest w stanie zaoferować. Akcja przyświeca idei ecolifstyle. Aby nabyć lemoniadę, należy przyjść ze swoim kubkiem lub zaopatrzyć się w szklany słoiczek na miejscu.

Oprócz Domówki, LOK organizuje pokaz filmu „Erratum”. To historia o 34-letnim Michale, który wiedzie dostatnie i na pozór poukładane życie. Pracuje w dobrze prosperującym biurze rachunkowym. Ze względu na trwające przygotowania do Pierwszej Komunii syna, Michał chciałby wziąć parę dni urlopu. Jednak szef prosi go o przysługę. Jedank okazuje się, że sprawa nie jest tak prosta, na jaką wyglądała, a splot wydarzeń zmusza Michała do rozliczenia się z przeszłością.

Film okrzyknięty został przez krytyków największym odkryciem 35. Festiwalu w Gdyni. Zdobywca licznych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych – wyróżniony m.in.na MFF Chicago. Pokaz odbędzie się 24 sierpnia o godzinie 21:00 w Letnim Ogródku Kulturalnym przy Estradzie Rzeszowskiej.

18-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)