REKLAMA

Do Rzeszowa przyleciały jerzyki. MPWiK wybudował dla nich budki

RZESZÓW / PODKARPACIE. 15 budek dla jerzyków – ptaków, które są doskonałą naturalną ochroną ludzi przed komarami – zamontowano na jednym z budynków Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w 2020 roku. Być może już w przyszłym sezonie budki doczekają się lokatorów. W centrum Rzeszowa pojawiły się duże stada jerzyków.

Bez nazwy-1_44

Jerzyk to niezwykle ciekawy i pożyteczny ptak. Jest naturalnym wrogiem komarów. Potrafi dziennie zjeść około 20 tysięcy tych uciążliwych krwiopijców. Jeszcze nie tak dawno w Rzeszowie gnieździły się tysiące jerzyków. Odeszły kiedy zaczęto masowo ocieplać budynki styropianem.

Pozatykano wszystkie szczeliny budynków, w których gnieździły się jerzyki. To główna przyczyna tego, że jerzyki od nas odleciały. Pozostało ich niewiele.

Jedynym sposobem na odbudowanie populacji tych ptaków, stosowanym w wielu polskich miastach jest wieszanie budek lęgowych. I takie budki powstały w MPWiK.

Spółka stała się przykładem dla innych. Budki wieszane są także przez niektóre spółdzielnie mieszkaniowe. Pierwsze efekty są widoczne. W rejonie ulic Szopena i Naruszewicza gdzie mieści się MPWiK od jakiegoś czasu pojawiają się duże stada jerzyków. Krążą m. in. nad budynkami MPWiK, na których powieszone są budki lęgowe.

 

Budki jeszcze wiosną 2021 roku odwiedzane były przez szpaki, jerzyków nie było. Teraz są i jest nadzieja, że wybiorą budki na kolejne lęgi.

Obserwujemy je od jakiegoś czasu codziennie. Krążą nad terenem naszej firmy, ale też w okolicy skupiska drzew, które rosną nieopodal – mówią pracownicy MPWiK.

Modernizacja budynków znacznie utrudniła życie w mieście tym ptakom. Na szczęście w Rzeszowie jest ich coraz więcej. Różne formy przywracania im siedlisk to bardzo ważne inicjatywy. Dlatego działania MPWiK są tak ważne i cenne – podkreśla Tymoteusz Mazurkiewicz, pracownik Politechniki Rzeszowskiej, ale także ornitolog z zamiłowania i lider podkarpackiej grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

I radzi jak wieszać budki dla jerzyków:Najlepiej od strony wschodniej i północnej. Chodzi o jak najwięcej cienia. Muszą wisieć (najlepiej na ścianie bez okien i drzwi) wysoko nad ziemią, co najmniej 5 metrów bo jerzyk potrzebuje przestrzeni kiedy wyskakuje z budki i łapie poziom lotu. To ptaki stadne więc dobrze jest wieszać od razu co najmniej kilka, kilkanaście budek – tłumaczy ornitolog.

 

Jerzyki przylatują z zimowisk jako jedne z ostatnich ptaków. Przylatują do nas w kwietniu. Z tym wiąże się teoria dotycząca nazwy tego ptaka. Pierwsze przyloty notowane są w ostatniej dekadzie kwietnia około 23 dnia tego miesiąca, kiedy przypadają imieniny Jerzego.

Zanim jerzyki pojawią się na lęgowiskach inne ptaki np. szpaki czy wróble lub sikory mogą już zająć budki lęgowe. One zaczynają szukać miejsc do lęgu około miesiąca wcześniej niż jerzyki – mówi Tymoteusz Mazurkiewicz.

Lider podkarpackiej grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków dodaje, że wskazane jest, by budki otwierać właśnie w ostatniej dekadzie kwietnia.Kolejną bardzo ważną rzeczą jest to, że jerzyki lęgną się co roku w tym samym miejscu, czy budce. Więc jeżeli zdejmujemy budki na zimę np. by je wyczyścić, a warto to robić np. w październiku, musimy powiesić je wiosną dokładnie w tym samym miejscu. Przesunięcie wlotu nawet o 10 centymetrów spowoduje, że ptaki będą szukać innego miejsca lęgowego – tłumaczy.

 

Poza walką z komarami dużą zaletą jerzyków jest to, że te ptaki nie brudzą, nie niszczą elewacji.

Budki można wieszać cały rok. Jeżeli nie trafimy w sezon lęgowy ptaki będą się i tak z nimi zapoznawały i w kolejnym roku mogą je zasiedlić i jest to oczywiście możliwe także w MPWiK – mówi Tymoteusz Mazurkiewicz.

Młode jerzyki wracają z Afryki do miejsc gdzie przyszły na świat dopiero po dwóch latach, kiedy osiągają dojrzałość płciową. – Te dwa lata spędzają niemal cały czas w locie. Te ptaki jedzą, piją, śpią, kopulują w locie. Są w stanie przelecieć nawet 800 kilometrów w ciągu doby – kończy Tymoteusz Mazurkiewicz.

 

Źródło: mat. nadesłane

 

02-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)