REKLAMA

Do Rzeszowa pociągiem. Wstępne plany utworzenia Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW / PODKARPACIE. Podkarpacie zrobiło pierwszy krok w kierunku powstania Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. W urzędzie marszałkowskim przedstawiciele miejscy z kilkunastu podkarpackich gmin podpisali list intencyjny w tej sprawie. To bardzo ważny projekt – mówi wicemarszałek, Bogdan Romaniuk.

foto: archiwum Rzeszów24.pl

foto: archiwum Rzeszów24.pl

Oprócz podkarpackich samorządowców na spotkaniu obecni byli marszałek Władysław Ortyl oraz jego zastępca Bogdan Romaniuk. Podpisany wspólnie dokument zakłada powstanie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz podział obowiązków w wykonaniu tej inwestycji.

To jest bardzo ważny projekt – tłumaczy Bogdan Romaniuk, wicemarszałek Podkarpacia. Podmiejska Kolej Aglomeracyjna pozwoli na szybszy dostęp mieszkańców Podkarpacia z takich powiatów jak kolbuszowski, strzyżowski, dębicki, ropczycko-sędziszowski, przeworski czy jarosławski do stolicy regionu. To będzie miało pozytywny wpływ na środowisko, a także zmniejszymy w Rzeszowie natężenie ruchu – dodał Romaniuk.

Projekt zakłada również zakup 12 nowych pociągów oraz dodatkowe wyposażenie techniczne wszystkich maszyn. Planowana jest odnowa starych, zniszczonych przystanków oraz budowa 14 nowych. W dokumencie zawarto również plany wybudowania linii kolejowej do Jasionki.

Projekt będzie też uwzględniał dojazd do Portu Lotniczego w Jasionce, do ważnego węzła komunikacyjnego, ale też węzła związanego ze strefą przemysłową, bo to jest na razie istotniejsze niż sam transport pasażerów. Ale gdy lotnisko rozwinie się jeszcze bardziej, gdy będzie więcej pasażerów, kolej aglomeracyjna będzie miała jeszcze większe znaczenie – podkreślił marszałek Władysław Ortyl.

(az)

11-01-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

do-rzeszowa-pociagiem-wstepne-plany-utworzenia-podmiejskiej-kolei-aglomeracyjnej-az003