REKLAMA

Długi i zaległości finansowe Polaków. Jak wypada Podkarpacie?

PODKARPACIE. Big Infomonitor opublikował wykres przedstawiający liczbę długów mieszkańców poszczególnych województw. Najwięcej dłużników żyje w kujawsko-pomorskim, a największa suma zobowiązań przypada na Mazowsze. Sprawdź jak prezentuje się Podkarpacie.

Długi niespłacane co najmniej przez dwa miesiące przewyższające sumę 200 zł ma zaledwie 3,4% mieszkańców Podkarpacia – to około 59 tysięcy osób.  Nasze województwo może poszczycić się najmniejszym odsetkiem długów w całym kraju. Suma wszystkich zaległości to 1,1 mld złotych. To wynik o 2,9% niższy niższy od średniej krajowej. W Polsce zadłużonych jest prawie 2 miliony osób.

Skąd w ogóle biorą się zaległości finansowe? To głównie niezapłacone rachunki, alimenty, mandaty, grzywny sądowe oraz w dużej części niespłacone kredyty i pożyczki.

Najgorzej sytuacja prezentuje się w województwie mazowieckim. Średnie zadłużenie na jedną osobę wynosi 29 336 złotych. Najwięcej dłużników mieszka natomiast w województwie kujawsko-pomorskim – na 1000 mieszkańców długo ma 84 osoby (8,4%).

Terminowa spłata zobowiązań znacznie gorzej idzie mieszkańcom Polski północno-zachodniej. Pozytywnie wyróżniają się natomiast Polacy ze wschodniej oraz południowo-wschodniej części kraju – mówi Sławomir Grzelczak, prezes Zarządu BIG InfoMonitor. Rejony te różnią się również popularnością kredytów, np. na Lubelszczyźnie przeciętnie kredyty ma 39 osób na 100 dorosłych mieszkańców, a na ziemi lubuskiej można spotkać 53 kredytobiorców na każdych 100 dorosłych Polaków – wylicza Sławomir Grzelczak.

Rekordziści zadłużenia mieszkają w województwie mazowieckim. Najwięcej zaległości ma 65-latek – to suma 97,7 mln złotych. Nieco mniej, bo z 58,7 mln zł zalega 59-letni mieszkaniec województwa lubelskiego. Na najniższym stopniu tego niechlubnego podium plasuje się 54-latek z dolnośląskiego – musi oddać 46,2 mln złotych.

(az)

15-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

dlugi-i-zaleglosci-finansowe-polakow-jak-wypada-podkarpacie-az003