REKLAMA

Dla kogo OBOWIĄZKOWA szpryca? Niedzielski odpowiada

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ujawnił na antenie TVN24, że władza nie próżnuje. Rząd przygotował już projekt ustawy, pozwalającej pracodawcy na sprawdzenie czy pracownik jest zaszprycowany. W projekcie znalazł się również zapis o obowiązkowych szprycach dla medyków. Jak twierdzi Niedzielski, zapisy te przygotowano na “cięższe czasy”.

Minister Zdrowia został zapytany o ustawę pozwalającą pracodawcy sprawdzanie, czy pracownik jest zaszczepiony, czy nie. Polityk przyznał, iż takowy projekt został już faktycznie opracowany.

– On odbywa swoją ścieżkę legislacyjną. Jest już po decyzji Komitetu Stałego Rady Ministrów, który to zatwierdził. Teraz jest kolej, żeby ten projekt został wprowadzony na rząd – odparł Niedzielski. Podkreślił jednak, że „dyskusja w komitecie wskazywała na to, że trzeba ten projekt dopracować”.

– Chociażby rektorzy zgłosili potrzebę, żeby też mieć możliwość weryfikacji studentów. Więc w porozumieniu z ministerstwem czy bezpośrednio z rektorami przygotujemy odpowiednie zapisy – zastrzegł, dodając, że jest to projekt przygotowany z myślą o “cięższych czasach”.

– My będziemy ten projekt trzymali na cięższe czasy. Patrzymy sobie na różne parametry. Nie mówię tylko o epidemicznych wielkościach, ale też o pewnych preferencjach społecznych. Bo podejmowanie decyzji dotyczących walki z pandemią to nie jest tylko podejmowanie decyzji rekomendowanych przez ekspertów epidemicznych, bo tu trzeba uwzględniać o wiele więcej elementów – gospodarcze, społeczne itd. – mówił.

Projekt ma zakładać również obowiązek szprycowania dla medyków.

– Kierowałyby ich jednostki, bo zupełnie inna sytuacja jest w gabinecie stomatologicznym, a zupełnie inna sytuacja jest w hospicjum. Uważam, że szczególnie tam, gdzie mamy najciężej chorych, takie rozwiązania powinny być wdrożone – stwierdził Niedzielski. Jak dotąd nie przewidziano obowiązku szczepień osób pracujących w handlu lub nauczycieli. Zapowiedział, że Europejska Agencja Leków rozpatruje badania dotyczące szczepień dzieci poniżej 12-go roku życia.

– Tam mamy naszego przedstawiciela, który przekazuje nam informacje, że mniej więcej na przełomie października i listopada powinna być decyzja dopuszczająca. I, oczywiście, jak tylko taka decyzja się pojawi, to my również dopuścimy możliwość szczepień – podkreślił minister Niedzielski.

14-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

dla-kogo-obowiazkowa-szpryca-niedzielski-odpowiada-5317