REKLAMA

Debata o gospodarce odpadami w Rzeszowie (WIDEO)

|

Debata o gospodarce odpadami w Rzeszowie (WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych zaprosiło samorządy, ekspertów, parlamentarzystów do wzięcia udziału w debacie poświęconej gospodarce odpadami. Spotkanie odbyło się w urzędzie marszałkowskim i poświęcone było między innymi rosnącym cenom opłat za śmieci.

05

Foto: UMWP

Spotkanie otworzył dyrektor PSST, który powiedział, że inicjatorem debaty byli sami samorządowcy, którzy chcieli porozmawiać o kwestiach dotyczących zagospodarowania śmieci i opłat za ich odbiór.

Po nim głos zabrał marszałek województwa Władysław Ortyl, który dokonał krótkiej analizy obecnego stanu gospodarki odpadami. Mówił między innymi o korzystnej dla regionu sytuacji, jaką jest działalność spalarni PGE, ale także o niewielkich jeszcze doświadczeniach ze spalaniem odpadów. Zwrócił się także do samorządowców.

– Samorząd tym się charakteryzuje, że musimy wybiegać do przodu  więcej niż tylko rok budżetowy, musimy myśleć perspektywicznie, mam tu na myśli na przykład umowy długoterminowe, jakie mogą zawierać samorządy – mówił marszałek.

W kontekście gospodarki odpadami marszałek mówił również o strategii rozwoju województwa, której konsultacje właśnie trwają. Podkreślił również konieczność sformułowania wniosków pokonferencyjnych, które powinny trafić poprzez podkarpackich parlamentarzystów do rządu i parlamentu.

– Stajemy przed ogromnym wyzwaniem – mówiła z kolei w  swoim wystąpieniu poseł Ewa Leniart dodając, że konieczna jest dalsza edukacja społeczeństwa dotycząca segregacji, jak również współodpowiedzialność  producentów towarów i opakowań– Jeżeli wnioski będą takie, że potrzebna jest zmiana przepisów prawnych to oczywiście mogę w imieniu obecnych parlamentarzystów zadeklarować, że jesteśmy gotowi takie zmiany podejmować – zadeklarowała poseł Ewa Leniart.

Głos zabrała także wojewoda Lucyna Podhalicz, która podkreślała z kolei, żeby w kontekście  zagospodarowania odpadów nie mówić tylko o ich spalaniu. – To nie spalanie jest oczekiwane w całym systemie gospodarki odpadami, tylko ponowne pozyskanie do użytku danego opakowania czy odpadu – mówiła wojewoda.

Po wystąpieniach rozpoczęły się wypowiedzi ekspertów, samorządowców, przedstawicieli firm i instytucji. Debatę moderował Andrzej Kulig – dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP.

Leszek Karski – ekspert prawa ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, przekonywał, że zniesienie regionalizacji dotyczącej zagospodarowania odpadów, jest korzystne dla kraju i polepszy ten obszar naszego życia. To jest w interesie RP – mówił Karski. – Aby system gospodarki odpadami zaczął działać, trzeba się zabrać za pracę. Trzeba być proaktywnym, trzeba wziąć inicjatywę w swoje ręce, odpowiedzialność. I tą odpowiedzialność i inicjatywę powierzono samorządom. A przedsiębiorcy mogą ich wspierać w tych zadaniach społecznych, ale muszą mieć z tego zysk  – dodał Leszek Karski.

W debacie uczestniczył także Grzegorz Gilewicz, dyrektor PGE Energia Ciepła, który zapewnił, że jego firma chce odbierać odpady. Przypomniał także sytuację kiedy PGE chciało podpisać umowę na cztery lata z samorządami na odbiór śmieci, ale wówczas samorządy, w tym miasta Rzeszowa, nie chciały się na to zdecydować.

– To nie jest tak, że my nie chcemy odbierać odpadów z Rzeszowa czy województwa podkarpackiego. Chcemy. Tylko po określonej cenie. Ustawodawca powiedział, że mamy to robić po cenach rynkowych. My to robimy – powiedział dyrektor Grzegorz Gilewicz.

Gilewicz dodał, że PGE przeprowadziło postępowanie konkursowe na odbiór odpadów, które wykazało jaki jest rynkowy poziom cen i już niedługo będzie podpisywać pierwsze umowy. Wpłynęło 10 ofert z czego 9 jest z województwa podkarpackiego.

Głos w debacie zabrała także Jadwiga Szermach – Prezes Zarządu Gospodarki Komunalnej w Błażowej, która zwracała uwagę, tak jak inni uczestnicy, na ogromny wzrost ilości odpadów. Mówiła tez o jakości segregacji, kosztach paliw, energii i zatrudnienia, które przełożą się na cenę odbioru odpadów.

– Debata miała na celu dotarcie do większej liczby osób, głównie samorządów z informacją dlaczego śmieci drożeją. A przyczyny są wielorakie – począwszy od tego, że kiedyś były bardzo niskie ceny, bo odpady można było bez wcześniejszego przetwarzania praktycznie w całości składować, a teraz już nie ma takiej możliwości – tłumaczył dyrektor Ochrony Środowiska UMWP Andrzej Kulig.

– Należy oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości ceny odpadów się unormują, a nawet mogą spadać. Warunkiem jest wprowadzenie skutecznego  systemu recyklingu w ramach gospodarki w obiegu zamkniętym. To ustabilizuje sytuację, ale na razie brakuje nam instalacji spalania, recyklingu – podsumował debatę dyrektor Kulig.

Źródło: Biuro prasowe UMWP / Monika Konopka, Sebastian Kieszkowski, Michał Mielniczuk

 

09-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

debata-o-gospodarce-odpadami-w-rzeszowie-wideo-5088-00r2kc