RZESZÓW / PODKARPACIE. Przed kilkoma dniami rząd ogłosił narodowy program szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Aktualnie zbierane są od podmiotów leczniczych deklaracje udziału w projekcie. Docelowo, w kraju ma funkcjonować minimum 8 tys. punktów szczepień mających zdolność wykonywania 1,2 mln szczepień tygodniowo.
Premier Mateusz Morawiecki informował, że szczepienia będą dobrowolne i darmowe. Nie wszyscy patrzą jednak na opracowaną szczepionkę bezkrytycznym okiem.
Pojawiają się wątpliwości, które zasygnalizowała choćby Szwajcaria nie zatwierdzając szczepionek trzech firm. Wczoraj opublikowano też list grupy lekarzy i naukowców z Polski, którzy ostrzegają władze przez masowymi szczepieniami, które ich zdaniem mogą okazać się niebezpieczne.
Czy Ty zdecydujesz się zaszczepić przeciwko COVID-19? Zapraszamy do zagłosowania w sondzie i dyskusji.
Sonda dostępna jest na naszym Facebooku
Na początku grudnia poinformowano, że polski rząd podpisał umowy na zakup szczepionki przeciwko COVID-19 z trzema firmami: Pfizer BioNtech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca.
Do kraju ma trafić ponad 45 mln dawek szczepionki.
W pierwszej kolejności ze szczepionek mają skorzystać pracownicy służy zdrowia, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia i przedstawiciele służb, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko.
Obecnie trwa zbieranie wniosków od podmiotów leczniczych, które zgłoszą gotowość do przeprowadzania szczepień. Zgodnie z rządowymi wytycznymi, podstawowymi warunkami, jakie trzeba spełnić są: czas pracy – dostępny minimum 5 dni w tygodniu (co najmniej 1 zespół szczepiący, dostępny co najmniej 1 zespół wyjazdowy – organizacja szczepień dla pacjentów, którzy nie mają możliwości dotarcia do punktu szczepień), realizacja minimum 180 szczepień tygodniowo przez 1 zespół szczepiący i warunki lokalowe umożliwiające skuteczną separację osób szczepionych od pozostałych pacjentów.
Docelowo podmioty medyczne wykonujące szczepienia mają funkcjonować w każdej gminie i ma być ich minimum 8000.
Proponowana wycena szczepień przeciw COVID-19 Szczepionka jest dla pacjentów dobrowolna i bezpłatna. Poniższa wycena dotyczy podmiotów medycznych.
w punkcie szczepień bez transportu pacjenta – 61,24 zł
w punkcie szczepień wraz z transportem pacjenta – 68,15 zł
szczepienie w miejscu zamieszkania – 95,70 zł
szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta w przypadku więcej niż 5 pacjentów pod jednym adresem – 73,19 zł
Wszystko wydaje się być zatem przygotowane i opracowane w trosce o zdrowie i życie Polaków. Jak podawały jednak trzy dni temu ogólnopolskie media, nie wszystkie kraje na tym etapie przyjęły opracowane i zaproponowane szczepionki.
Szwajcaria nie zatwierdziła stosowania szczepionek pochodzących od firm: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna. Jak podaje Wirtualna Polska, tamtejszy resort zdrowia zaznaczył, że w informacjach przekazanych przez producentów brakuje niektórych danych dotyczących bezpieczeństwa, skuteczności i jakości.
– Szwajcarzy chcą dokładniej przeanalizować dane z badań nad szczepionkami, a nie opierać się na wnioskach przedstawionych im przez firmy farmaceutyczne – czytamy na WP.pl
Z kolei wczoraj, do opinii publicznej trafił list grupy polskich lekarzy i naukowców (opisywany przez DoRzeczy), którzy wyrażają zaniepokojenie “perspektywą masowych szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2 szczepionkami, które nie zostały właściwie zbadane i których zastosowanie może doprowadzić do nieoczekiwanych zmian zarówno na poziomie komórkowym, w tym zmian szlaków sygnałowych i zmiany ekspresji genów”.
Czy Ty zdecydujesz się zaszczepić przeciwko COVID-19?
Zapraszamy do zagłosowania w ankiecie i dyskusji
Sonda dostępna jest na naszym Facebooku
grafika poglądowa
źródło: Red., Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, WP.pl, DoRzeczy.pl
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz