REKLAMA

Czy w Rzeszowie jest bezpiecznie? Miasto monitoruje 1000 kamer

RZESZÓW/PODKARPACIE. O bezpieczeństwie mieszkańców w związku z wojną w Ukrainie, ale również w związku z codziennymi wypadkami czy zdarzeniami losowymi mówili podczas konferencji przedstawiciele miasta.

Punktem wyjścia podsumowania działań miasta w zakresie zarządzania kryzysowego, stało się pismo Prezydenta Rzeszowa do prezesów spółdzielni mieszkaniowych, dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych, właścicieli parkingów podziemnych z apelem o zgłaszanie swoich miejsc do bazy danych, prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną, a co za tym idzie, do ogólnopolskiej aplikacji Schrony. W 2022 roku, po wybuchu wojny w Ukrainie, Prezydent przesłał pismo do zarządców nieruchomości z prośbą o dokonanie przeglądu tych miejsc.

1_195

– Teraz wystosowaliśmy pismo ponownie do wszystkich zarządców nieruchomości, żeby zwrócili uwagę, że funkcjonuje już aplikacja Schrony z interaktywną mapą, przygotowaną przez Państwową Straż Pożarną. Stąd prośba, by zgłaszali do niej te miejsca, gdzie można skorzystać z ratunku. W aplikacji funkcjonują trzy rodzaje takich miejsc: schrony, miejsca ukrycia i miejsca schronienia. Wszystkie chcemy mieć zewidencjonowane. Apelujemy więc, za pośrednictwem mediów, aby zarządcy nieruchomości nie tylko mieszkaniowych, ale i komercyjnych, handlowych, usługowych, którzy jeszcze tego nie zrobili, jak najszybciej zgłosili te miejsca np. parkingi podziemne, tak żeby mapa była jak najbardziej aktualna – powiedział Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa.

Podczas konferencji rozmawiano także na temat zabezpieczeń i ochrony ludności w czasie pokoju, takich jak zasłabnięcia na ulicy, wypadki czy wybuch gazu, jaki miał miejsce kilka tygodni temu na jednym z rzeszowskich osiedli.

2_134

Każdego dnia o bezpieczeństwo mieszkańców dbają: Policja, Straż Miejska, Państwowa Straż Pożarna a także Ochotnicze Straże Pożarne. Działa całodobowe centrum monitoringu z 1000 kamer i Centrum Operacji Cyberbezpieczeństwa. W mieście funkcjonuje system alarmowania i ostrzegania ludności o zagrożeniach. To 49 syren, obejmujących swoim zasięgiem całe miasto. Miejscem najważniejszym, z którego informacje czerpią wszystkie służby jest całodobowe Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu, które powstało w lutym 2022 roku. Dysponuje 1000 kamer spiętych w jeden system. Pracownicy centrum przyjęli dotąd 2089 interwencji.

– Chcemy ten system rozwijać w oparciu o środki unijne, aby jeszcze większą siecią monitoringu objąć nasze miasto – wyjaśnił prezydent Rzeszowa.

W ramach polepszania systemu bezpieczeństwa konieczna jest współpraca ze służbami i wsparcie finansowe. Dofinansowania z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, po 400 tys. zł, otrzymały OSP: Rzeszów – Wilkowyja, Rzeszów – Dębina, Rzeszów – Pogwizdów Nowy. Na zakup samochodów pożarniczych także po 400 tys. zł przekazano OSP: Rzeszów – Drabinianka oraz Rzeszów – Zalesie. 30 tys. zł na projekt garażu w remizie otrzymała OSP Rzeszów – Bzianka.

– Wszystko po to, by jednostki OSP były wyposażone coraz lepiej. Zadeklarowaliśmy również pierwszą dotację dla Państwowej Straży Pożarnej na zakup wozu z wysięgnikiem wysokościowym – podkreślił Konrad Fijołek.

By zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, miasto w porozumieniu z Komendą Miejską Policji w Rzeszowie przeznaczyło 150 tys. na patrole ponadnormatywne. W kolejnych miesiącach tego roku kwota ta będzie zwiększana. Przeznaczyło również 30 tys. na dodatkowe szkolenia dla policjantów.

3_105

– Zapewnienie bezpieczeństwa w mieście ma wiele płaszczyzn i wymiarów. Ostatnie dwa wypadki, w czasie których trzeba było bardzo szybko zareagować o tym świadczą. Był to wybuch gazu w bloku kilka miesięcy temu i wypadek autokaru o 2 w nocy sprzed dwóch tygodni. Dzięki zespołom funkcjonującym w mieście a szczególnie Zespołowi Zarządzania Kryzysowego i współpracy różnych służb udało się każdorazowo szybko opanować sytuacje – zauważył Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa

4_61

Sekretarz podkreślił, że człowiek nie jest w stanie przeanalizować obrazu z 1000 kamer, stąd potrzeba wykorzystania nowych technologii, zaangażowania sztucznej inteligencji, która pomaga uczyć kamery rozpoznawania sytuacji kryzysowych i informowania o nich dyżurnego alertami. Następnie to on zdecyduje, czy zdarzenie wymaga interwencji. Miasto rozpoczęło wdrażanie takiego systemu inteligentnej analityki obrazu na potrzeby poprawy bezpieczeństwa w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu Miasta w Rzeszowie.

Źródło: Artur Gernand/Urząd Miasta w Rzeszowie.
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa.

19-03-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)