REKLAMA

Czy “Tęczowy piątek” w polskich szkołach to złamanie prawa oświaty? MEN rozpoczęło dokładną analizę

W poniedziałek 29.10 Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło dokładną analizę czy prawo oświatowe zostało złamane w szkołach organizujących „Tęczowy piątek”. Wydarzenie odbyło się 26.10 w ponad 200 polskich placówkach edukacyjnych. 

gay

Źródło: Pixabay

Czym jest „Tęczowy piątek”?

To cykliczna akcja odbywającą się od trzech lat w ostatni piątek października. Organizowana jest przez Kampanię przeciw homofobii. Ma na calu wspieranie młodych osób LGBTQI i przeciwdziałać przemocy fizycznej oraz psychicznej wobec nich w placówkach edukacyjnych. Zadaniem „Tęczowego piątku” jest uświadomienie osób LGBTQI, że w szkole mogą czuć się bezpiecznie i mogą w pełni realizować swój potencjał-informują na swojej stronie organizatorzy akcji.

Lekcje nie są przeprowadzane przez samą organizację, a jedynie zachęcają do włączenia się w akcję nauczycieli placówek lub symboliczne wywieszenie plakatów w szkołach. Nauczyciele mogą wybrać dowolną formę przeprowadzania zajęć, która nie jest im narzucana. Inspiracją do przeprowadzenia zajęć stanowią materiały edukacyjne przekazane przez KPH, takie jak np. filmy edukacyjne.

Z czego wynika kontrowersja?

Nie każdy rodzic zgadza się na uczestnictwo jego dziecka w tego typu zajęciach. Rzecznik MEN-Anna Ostrowska skomentowała sprawę dla PAP: „Tam, gdzie to miało miejsce dojdzie do szczegółowej analizy, czy nie zostało złamane prawo oświatowe, np. czy przystępując do akcji, dyrektorzy szkół mieli na to zgodę rodziców i czy w pełni ich o tym poinformowali” – podkreśliła. Jednak KPH komentuje: “To prawda, że rodzice muszą wyrazić zgodę na udział dziecka w zajęciach dodatkowych, jeśli ma je prowadzić organizacja pozarządowa.” A jak podkreślają, zajęcia prowadzi nauczyciel z kadry pedagogicznej danej szkoły, nie osoba z Kampanii przeciw homofobii. 

Co na to podkarpacka oświata?

Jak podaje podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch dla Rzeszów News, w regionie żadna ze szkół nie zgłosiła chęci zorganizowania akcji. Co potwierdza również dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Rzeszowie Kazimierz Leniart: „Nikt nie zgłaszał chęci udziału. Niewiele mogę więc powiedzieć na ten temat.”- poinformował dyrektor placówki dla Rzeszów24.pl.

W Szkole Podstawowej nr 18, dyrektor placówki Grażyna Leniart również potwierdziła brak udziału w akcji, jednak przyznaje, że podczas godzin wychowania do życia w rodzinie, społeczeństwo LGBTQI nie jest tematem tabu. „Nauczyciele rozmawiają o tym z uczniami na lekcjach wychowania do życia w rodzinie oraz na lekcjach z wychowawcą”- twierdzi dyrektor szkoły.

Żródło: https://kph.org.pl/teczowy-piatek-pytania-i-odpowiedzi/ 

30-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)