W poniedziałek 29.10 Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło dokładną analizę czy prawo oświatowe zostało złamane w szkołach organizujących „Tęczowy piątek”. Wydarzenie odbyło się 26.10 w ponad 200 polskich placówkach edukacyjnych.
Źródło: Pixabay
Czym jest „Tęczowy piątek”?
To cykliczna akcja odbywającą się od trzech lat w ostatni piątek października. Organizowana jest przez Kampanię przeciw homofobii. Ma na calu wspieranie młodych osób LGBTQI i przeciwdziałać przemocy fizycznej oraz psychicznej wobec nich w placówkach edukacyjnych. Zadaniem „Tęczowego piątku” jest uświadomienie osób LGBTQI, że w szkole mogą czuć się bezpiecznie i mogą w pełni realizować swój potencjał-informują na swojej stronie organizatorzy akcji.
Lekcje nie są przeprowadzane przez samą organizację, a jedynie zachęcają do włączenia się w akcję nauczycieli placówek lub symboliczne wywieszenie plakatów w szkołach. Nauczyciele mogą wybrać dowolną formę przeprowadzania zajęć, która nie jest im narzucana. Inspiracją do przeprowadzenia zajęć stanowią materiały edukacyjne przekazane przez KPH, takie jak np. filmy edukacyjne.
Z czego wynika kontrowersja?
Nie każdy rodzic zgadza się na uczestnictwo jego dziecka w tego typu zajęciach. Rzecznik MEN-Anna Ostrowska skomentowała sprawę dla PAP: „Tam, gdzie to miało miejsce dojdzie do szczegółowej analizy, czy nie zostało złamane prawo oświatowe, np. czy przystępując do akcji, dyrektorzy szkół mieli na to zgodę rodziców i czy w pełni ich o tym poinformowali” – podkreśliła. Jednak KPH komentuje: “To prawda, że rodzice muszą wyrazić zgodę na udział dziecka w zajęciach dodatkowych, jeśli ma je prowadzić organizacja pozarządowa.” A jak podkreślają, zajęcia prowadzi nauczyciel z kadry pedagogicznej danej szkoły, nie osoba z Kampanii przeciw homofobii.
Co na to podkarpacka oświata?
Jak podaje podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch dla Rzeszów News, w regionie żadna ze szkół nie zgłosiła chęci zorganizowania akcji. Co potwierdza również dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Rzeszowie Kazimierz Leniart: „Nikt nie zgłaszał chęci udziału. Niewiele mogę więc powiedzieć na ten temat.”- poinformował dyrektor placówki dla Rzeszów24.pl.
W Szkole Podstawowej nr 18, dyrektor placówki Grażyna Leniart również potwierdziła brak udziału w akcji, jednak przyznaje, że podczas godzin wychowania do życia w rodzinie, społeczeństwo LGBTQI nie jest tematem tabu. „Nauczyciele rozmawiają o tym z uczniami na lekcjach wychowania do życia w rodzinie oraz na lekcjach z wychowawcą”- twierdzi dyrektor szkoły.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.