Eurostat – Europejski Urząd Statystyczny zadał pytanie mieszkańcom różnych krajów Europy, czy bezpiecznie czują się w miejscu zamieszkania. A jaką odpowiedz udzielili Polacy?
zdjęcie poglądowe
W dyskusjach dotyczących wad i zalet życia w Polsce, dość często pojawia się argument dotyczący bezpieczeństwa. Wiele osób uważa, że Polska pod tym względem wyróżnia się “na plus” wśród innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zweryfikować tę obiegową opinię. Jest to możliwe dzięki wynikom badań, które przeprowadził Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). Analiza Eurostatu potwierdza dobre opinie Polaków na temat poczucia własnego bezpieczeństwa.
Warto wiedzieć, że Eurostat regularnie sprawdza i ocenia nie tylko typowo liczbowe aspekty gospodarki oraz życia społecznego. Ważne są również badania ankietowe przeprowadzane przez Europejski Urząd Statystyczny. Jedno z takich badań odpowiada na pytanie, jak duży odsetek mieszkańców poszczególnych krajów Europy dostrzegł w swoim otoczeniu (miejscu zamieszkania) przestępstwa, przemoc lub wandalizm.Nie jest to ranking zgłoszeń a doświadczenia/obaw odnośnie tego typu sytuacji.Eksperci portalu RynekPierwotny.pl poniżej przedstawili udział osób, które potwierdziły obecność takich niepokojących zjawisk w swoim miejscu zamieszkania porównując ze wcześniejszymi badaniami:
Powyższe informacje wskazują, żePolskaodnotowała jeden z najniższych wyników w całej Unii Europejskiej (obok Chorwacji, Norwegii oraz Litwy). Co więcej, niski wynik dotyczący naszego kraju w 2008 r. (7 proc.), przez 10 lat dodatkowo spadł o 2 punkty procentowe (do 5 proc.). Jeżeli chodzi o nowe kraje członkowskie UE, to na przeciwnym biegunie uplasowała się Bułgaria. Warto jednak zwrócić uwagę, że jeszcze gorzej od Bułgarii wypadła Wielka Brytania. Mniej więcej co czwarty mieszkaniec tego kraju stwierdził, że w jego miejscu zamieszkania dochodzi do przestępstw, przemocy lub aktów wandalizmu. Trzeba jednocześnie podkreślić, że wynik dotyczący Zjednoczonego Królestwa znacząco nie poprawił się przez 10 lat. Negatywne zmiany były natomiast widoczne na terenie Holandii (wzrost analizowanego wyniku z 15 do 18 proc.), Cypru (10 → 14 proc.), Malty (10 → 13 proc.) oraz Grecji (12 → 14 proc.). Niezbyt dobrze przedstawiają się też wyniki ankiety przeprowadzonej w Niemczech, Szwecji oraz Francji.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz