REKLAMA

Cymański ma nadzieję, że PiS poprze Warchoła: Ogon ma lepszego kandydata

Mam nadzieję, że koledzy i koleżanki z PiS-u uznają jednak, że najlepszym kandydatem będzie Marcin Warchoł i nie wystawią swojego kandydata – powiedział w poniedziałkowym poranku w RMF FM poseł Tadeusz Cymański, jeden z założycieli Solidarnej Polski.

Bez nazwy-1_15
Foto: archiwum Esanok.pl / Adrian Grycuk, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0 pl)

Minister Warchoł moim zdaniem jest świetnym kandydatem na prezydenta – uważa poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański.

W porannej rozmowie w RMF FM poseł został zapytany przez Roberta Mazurka o to, czy Marcin Warchoł, ze względu na swoje deklaracje o starcie jako kandydat niezależny, porzucający politykę warszawską, powinien złożyć dymisję z funkcji wiceministra sprawiedliwości.

Jeżeli oficjalnie będzie startował, to musi zdecydować. Minister Warchoł złożył deklarację startu, zapowiedź tego startu, natomiast w sytuacji, jaką w tej chwili mamy to jest pytanie do jego samego. Ja nie mogę za niego decydować – odparł poseł Cymański.

Padło też pytanie o to, czy wiceminister Warchoł rzucił legitymacją partyjną i złożył rezygnację z członkostwa w Solidarnej Polsce. – Nie wiem, spytam. Może zawiesił członkostwo. To by było chyba najlepsze, dlatego, że mówi do wyborców: jestem członkiem tej partii, ale zawieszam, bo nie wiem, czy wystartuję, bo sprawa nie jest rozstrzygnięta – ocenił Tadeusz Cymański.

Przypomnijmy, że Marcin Warchoł zapowiedział start w przedterminowych wyborach 10 lutego, czyli w dniu ogłoszenia rezygnacji Tadeusza Ferenca ze stanowiska prezydenta Rzeszowa. Podczas wspólnego wystąpienia otrzymał on wówczas poparcie od ustępującego prezydenta Ferenca.

Będę startował jako kandydat obywatelski, bezpartyjny i niezależny. Rezygnuję z polityki warszawskiej na rzecz pracy dla Rzeszowa. Chcę wykorzystać moje bogate doświadczenia w pracy w rządzie, w sejmie, u Rzecznika Praw Obywatelskich. I chcę, żebyśmy wspólnie, razem dalej Rzeszów rozwijali. Moją partią od dzisiaj jest Rzeszów – zapowiedział wtedy Marcin Warchoł.

 

Cymański: Jeżeli ogon ma lepszego kandydata…

Mam nadzieję, że koledzy i koleżanki z PiS-u uznają jednak, że najlepszym kandydatem będzie Marcin Warchoł i nie wystawią swojego kandydata. My nie chcemy awantur, naprawdę – stwierdził poseł Cymański w kontekście tego, kogo w zbliżających się wyborach poprze Prawo i Sprawiedliwość.

Pan by chciał, żeby ogon merdał psem – skwitował wypowiedź posła Solidarnej Polski redaktor Mazurek.

Jeżeli ogon ma lepszego kandydata, to uważam, że powinien być kandydat lepszy, a nie tylko ten, który należy do większej części tego psa – odparł poseł Cymański.

 

Kogo poprze PiS?

Wciąż nie wiemy, kto będzie popierany przez Prawo i Sprawiedliwość w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa.

Jest dla nas, jako struktur okręgowych, naturalne i oczywiste, że Prawo i Sprawiedliwość już niebawem zaprezentuje własnego kandydata, który stanie do rywalizacji o urząd Prezydenta Miasta. Analizując dotychczasowe wyniki wyborcze, chociażby z ostatnich rozstrzygnięć parlamentarnych czy na Prezydenta Polski, widzimy w Rzeszowie bardzo duże zaufanie dla naszej formacji. Dzisiaj chcemy to zaufanie przekuć w zwycięstwo – wskazywał w oficjalnym oświadczeniu Prawa i Sprawiedliwości okręgu rzeszowskiego marszałek Władysław Ortyl, Prezes Zarządu okręgu nr 23.

W mediach najczęściej padało nazwisko wojewody podkarpackiego Ewy Leniart jako osoby mającej największe szanse, by reprezentować PiS w walce o fotel prezydenta Rzeszowa.

Na pewno jestem osobą, która posiada kompetencje i predyspozycje do tego, bo myślę, że prawie pięć i pół roku piastowania urzędu wojewody daje mi takie prawo, by taką deklarację uczynić. Natomiast oczywiście czas pokaże, to jest poważna decyzja. To jest także decyzja, która ma wpływ na życie osobiste, więc muszę ją przekonsultować z najbliższymi. Muszę uzyskać akceptację, gdybym miała zmienić swoje życie także zawodowe, bo to na pewno będzie mieć wpływ na to, jak funkcjonuje moja rodzina – mówiła końcem lutego w RMF FM Ewa Leniart.

Osobnego kandydata chce wystawić należące do Zjednoczonej Prawicy Porozumienie, które podczas konferencji prasowej ogłosiło, że podkarpackie struktury tej partii będą wybierały  pomiędzy Waldemarem Kotulą a Arkadiuszem Oponiem.

W mediach pojawiają pogłoski, że PiS może poprzeć kandydata obywatelskiego i nie wystawiać nikogo pod swoim szyldem. Co ostatecznie zrobi Prawo i Sprawiedliwość? Ta sprawa nadal nie została rozstrzygnięta.

 

Według kalendarza wyborczego wybory w Rzeszowie powinny odbyć się w niedzielę 9 maja. Kandydaci na prezydenta Rzeszowa będą mogli być zgłaszani do 16 kwietnia.

Źródło: red., RMF24.pl

Oprac. Kacper Ciuba

08-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)