COVID-19. Znamy miejsca szczepień personelu placówek medycznych [LISTA]
RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Na stronie rządowej opublikowano listę placówek, które mają prowadzić szczepienia przeciw COVID-19 personelu medycznego i niemedycznego (szpitale węzłowe). W województwie podkarpackim wyznaczono 29 takich miejsc.
Foto: pexels.com
W tak zwanych szpitalach węzłowych, których jest w Polsce 509 (29 na Podkarpaciu) będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny przeciw COVID-19. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych oraz aptek rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego.
Szczepienia dla personelu medycznego i niemedycznego (w tak zwanym okresie „0”) zorganizują i przeprowadzą szpitale węzłowe (w każdym województwie), należące m.in. do sieci szpitali PSZ – (system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej).
Część szpitali zadeklarowało zaszczepienie tylko swojego personelu. Te szpitale nie są ujęte, jako szpitale węzłowe. Szpitale węzłowe zaszczepią własny personel, ale także personel innych jednostek, w tym aptek.
Do 20 grudnia br. szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym.
Od kiedy szczepienia i dla kogo?
Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 roku. Szczepionka przeciwko COVID-19 będzie darmowa i dobrowolna, bez rejonizacji.
Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.
Lista placówek, które mają prowadzić szczepienia przeciw COVID-19 w województwie podkarpackim:
- Centrum Medyczne w Łańcucie,
- Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu,
- Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 w Rzeszowie,
- Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 w Rzeszowie,
- Nowe Techniki Medyczne Szpital Specjalistyczny w Rudnej Małej,
- Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca Centrum Sercowo Naczyniowe Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna w Mielcu,
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Rzeszowie,
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubaczowie,
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku,
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej “Sanatorium” w Górnie,
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Rzeszowie,
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej,
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lesku,
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Leżajsku,
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku,
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Ustrzykach Dolnych,
- Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli,
- Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku,
- Szpital Powiatowy w Nowej Dębie,
- Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu,
- Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie,
- Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny,
- Szpital Specjalistyczny w Jaśle,
- Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie,
- Wojewódzki Szpital w Przemyślu,
- Wojewódzki Szpital w Tarnobrzegu,
- Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy,
- Zespół Opieki Zdrowotnej w Ropczycach,
- Zespół Opieki Zdrowotnej w Strzyżowie.
Informacje o szczepionce – gdzie szukać?
Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień utworzyliśmy nową stronę internetową gov.pl/szczepimysie. Portal będzie na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najświeższe oraz najważniejsze informacje dotyczące działań rządu, ale też oczywiście samego programu szczepień. Na stronie dostępne są przydatne informacje na temat samej szczepionki, zestaw pytań i odpowiedzi, także ważne dane kontaktowe. Informacje na temat szczepień dostępne będą nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
W środę 16 grudnia została uruchomiona całodobowa infolinia wyjaśniająca wątpliwości na temat szczepień. Zainteresowani będą mogli kierować swoje pytania, dzwoniąc pod numer 989. Dla osób z zagranicy uruchomiony zostanie numer 22 62 62 989.
– Ta infolinia będzie funkcjonowała w dwóch etapach – od środy ogólna informacja. W połowie stycznia, kiedy będziemy gotowi do szczepień i zapraszania na szczepienia, to będzie można przez nią umawiać się na konkretne terminy – poinformował na wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Źródło: red., gov.pl, nfz.gov.pl
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz