REKLAMA

Coraz mniej studentów na Podkarpaciu. Najbardziej tracą uczelnie państwowe

Od kilku lat systematycznie zmniejsza się liczba studentów w województwie podkarpackim. Podobny trend występuje w całej Polsce. Spadki obserwuje się zarówno na uczelniach publicznych jak i niektórych prywatnych.

W 2019 roku na Podkarpaciu studiowało 46,0 tys.* studentów, w tym 2,6 tys. cudzoziemców (stan na 31 grudnia). Kobiety stanowiły 56,2% wszystkich studentów.

Największą uczelnią w województwie podkarpackim był Uniwersytet Rzeszowski, w którym studiowało 16,2 tys. studentów. Na drugim miejscu znalazła się Politechnika Rzeszowska – 12,0 tys. studentów.

Największą uczelnią prywatną była Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, w której studiowało 5,4 tys. osób. WSIiZ mogła się także pochwalić najwyższą liczbą studiujących cudzoziemców – 1,5 tys.

W roku 2019 w województwie podkarpackim liczba studentów, w porównaniu z rokiem 2018, zmniejszyła się o 913 osób. Spadki zanotowano przede wszystkim na największych uczelniach jak Politechnika Rzeszowska (spadek o 855 studentów) i Uniwersytet Rzeszowski (spadek o 129 studentów).

Natomiast niektóre uczelnie prywatne zanotowały wzrost liczby studentów – największy Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania (o 195 studentów).

Na studiach stacjonarnych na Podkarpaciu w 2019 roku studiowało 32,6 tys. osób, a na studiach niestacjonarnych 13,4 tys. osób.

*Łącznie z osobami studiującymi w filiach i jednostkach zamiejscowych.

Foto: zdjęcie poglądowe

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie

10-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

coraz-mniej-studentow-na-podkarpaciu-4857