REKLAMA

Cisna jedyną gminą w bastionie PiSu z wygraną Trzaskowskiego

CISNA / PODKARPACIE. Przed godziną 7:00 Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła pełne, oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020. Potwierdziło się to, że najwyższą frekwencję w województwie podkarpackim wśród gmin osiągnęła Cisna. Oznacza to, że właśnie do tej gminy trafią obiecane przez MSWiA środki na zakup nowego wozu strażackiego. Jest to równocześnie jedyna gmina w województwie podkarpackim, która zdecydowaną większością poparła w pierwszej turze wyborów Rafała Trzaskowskiego.

Ea8zzhsX0AI9G3Q
Foto: Rafał Trzaskowski / Twitter

Według danych ze wszystkich obwodów głosowania, w województwie podkarpackim ogromną przewagę w wyborach prezydenckich osiągnął Andrzej Duda. Urzędujący prezydent mógł liczyć na 60,69 procent poparcia. Z kolei Rafał Trzaskowski w skali całego Podkarpacia otrzymał 16,23 procent głosów.

Zupełnie inaczej kształtuje się sytuacja w gminie Cisna. Jest to jedyna podkarpacka gmina, w której zwyciężył Trzaskowski. Prezydent Warszawy uzyskał w niej 37,26 procent, Andrzeja Dudę w Cisnej poparło 26,23 procent tamtejszych wyborców.

I tylko Cisna niczym dumny biały samotny żagiel na podkarpackim morzu. Tutaj wygrywa Rafał Trzaskowski – nie ukrywa zadowolenia z wyniku kolegi eurodeputowana Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Łukacijewska, była wójt gminy Cisna.

Cisna to też fenomen, jeżeli chodzi o frekwencję, która wśród gmin była tam najwyższa w skali całego Podkarpacia. W gminie Cisna swój głos oddało 75,03 procent wyborców. Oznacza to, że do Cisnej trafią środki od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na zakup nowego wozu strażackiego dla tamtejszej OSP.

W tym roku dofinansowano zakup rekordowej liczby 517 samochodów, które przekazano strażom pożarnym Warunkiem przekazania samochodów ochotniczym strażom pożarnym był wkład własny samorządu w postaci 200 tysięcy złotych. Większość samorządów, które znalazły wkład własny, otrzymały samochody ciężkie, średnie oraz lekkie.

Dla najmniejszych gmin, które nie mogły wygospodarować takich środków na zakup wozu, MSWiA przygotowało natomiast profrekwencyjną propozycję. – Ta gmina do 20 tysięcy mieszkańców, której frekwencja wyborcza będzie najwyższa w województwie, otrzyma od komendanta głównego PSP środki na sfinansowanie w całości jednego z 16 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych – powiedział przed wyborami wiceminister Maciej Wąsik. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tysięcy złotych

Nowe wozy umożliwią strażakom ochotnikom jeszcze sprawniejsze działanie. – Każdego dnia strażacy ochotnicy i strażacy z Państwowej Straży Pożarnej ratują życie, zdrowie i mienie. W 2019 roku OSP pierwsze na miejscu akcji były ponad 200 tys. razy, a w tym roku już ponad 100 tys. razy – mówił nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Wyniki wyborów w gminie Cisna:

 • TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz    689 głosów / 37,26 %;
 • DUDA Andrzej Sebastian    485 głosów / 26,23 %;
 • HOŁOWNIA Szymon Franciszek    390 głosów / 21,09 %;
 • BOSAK Krzysztof    132 głosów / 7,14 %;
 • BIEDROŃ Robert    68 głosów / 3,68 %;
 • KOSINIAK-KAMYSZ Władysław Marcin    60 głosów / 3,24 %;
 • JAKUBIAK Marek    8 głosów / 0,43 %;
 • WITKOWSKI Waldemar Włodzimierz    7 głosów / 0,38 %;
 • TANAJNO Paweł Jan    5 głosów / 0,27 %;
 • ŻÓŁTEK Stanisław Józef    4 głosy / 0,22 %;
 • PIOTROWSKI Mirosław Mariusz    1 głos / 0,05 %;

Frekwencja w gminie Cisna: 75,03 %

Źródło: MSWiA, PKW, Elżbieta Łukacijewska / Twitter

Oprac. Kacper Ciuba

30-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

cisna-jedyna-gmina-w-basionie-pisu-z-wygrana-trzaskowskiego-8327-00r2kc