REKLAMA

Ciepliński “zdrajcą i sługusem Sowietów” – rzeszowski IPN wzburzony słowami kandydata do sejmiku

Kandydat PSL-u do podkarpackiego sejmiku – Edward Słupek, we wrześniowym numerze miesięcznika “Nasz Dom – Rzeszów” nazwał płk Łukasza Cieplińskiego “sługusem Sowietów”. Rzeszowski IPN zaprotestował, publikując na swojej stronie specjalne oświadczenie.

1-4168

Foto: ipn.gov.pl / płk Łukasz Ciepliński

W niedzielę minęło 68 lat od skazania przez komunistyczny sąd Łukasza Cieplińskiego oraz jego współpracowników z IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na pięciokrotną karę śmierci. 1 marca 1951r. każdy z nich został zamordowany strzałem w tył głowy.

Edward Słupek we wrześniowym numerze miesięcznika “Nasz Dom – Rzeszów” określił postać Łukasza Cieplińskiego jako: „zdrajcę i sługusa Sowietów”. Rzeszowski IPN wydał przed paroma dniami oficjalne oświadczenie. Wyrażono w nim stanowczy prostest wobec słów kandydata do sejmiku.

W oświadczeniu czytamy:

Jako historycy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie pragniemy w sposób stanowczy zaprotestować przeciwko tym szokującym słowom, szargającym dobre imię oficera WP, żołnierza AK i działacza Zrzeszenia WiN, który oddał życie za Ojczyznę wolną od komunistycznego zniewolenia. Użycie przez Edwarda Słupka określenia „sługus sowiecki” i „zdrajca” w stosunku do osoby, którą komuniści zamordowali strzałem w tył głowy 1 marca 1951 r., jest przejawem niebywałej aberracji intelektualnej i stanowi czyn ze wszech miar ohydny. Nasze zdumienie budzi fakt, że ten oszczerczy tekst ukazał się w czasopiśmie finansowanym ze środków publicznych pochodzących z samorządu Rzeszowa.

Rzeszowski IPN oczekiwał przeprosin z ust Edwarda Słupka. 10 października na antenie TVP Rzeszów, kandydat do sejmiku województwa powiedział, że chodziło mu o postać Leopolda Okulickiego. Ta wypowiedź ponownie wzburzyła dyrektora rzeszowskiego IPN-u, ze względu na to, że Okulicki został również zamordowany przez Sowietów.

Słupek stwierdził, że artykuł zostanie sprostowany.

15-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)