REKLAMA

“Cichy zabójca” w Rzeszowie. 48-latek podtruty czadem!

RZESZÓW / PODKARPACIE. W poniedziałkowy wieczór policjanci interweniowali w mieszkaniu przy ulicy Wyspiańskiego, gdzie doszło do podtrucia tlenkiem węgla. 48-letni mężczyzna stracił przytomność w łazience. Źródłem podtrucia był prawdopodobnie piecyk gazowy.

gf-Yzjh-9SLE-191o_zatrucie-czadem-w-centrum-lublina-zaczyna-sie-sezon-tragicznych-wypadkow-664x442-nocrop
Foto: pixabay.com

Przed nami okres jesienno-zimowy, a co się z tym wiąże, kolejny sezon grzewczy. Mimo, że jest jeszcze ciepło, policjanci odnotowali pierwszy przypadek zatrucia tlenkiem węgla. Podtruciu uległ 48-letni mężczyzna korzystający z łazienki. Prawdopodobnym źródłem czadu mógł być piecyk gazowy i brak wentylacji. Poszkodowany mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Do opisanego zdarzenia doszło w poniedziałek wieczorem w mieszkaniu, przy ul. Wyspiańskiego. Na miejscu poszkodowanemu pomocy udzielał zespół pogotowia ratunkowego. Okazało się, że 48-letni mężczyzna korzystając z łazienki stracił przytomność. Pierwszej pomocy udzielił mu brat. Kiedy mężczyzna odzyskał przytomność, został przewieziony do szpitala. W jego krwi stwierdzono stężenie tlenku węgla, a strażacy stwierdzili obecność tlenku węgla w łazience. Jego źródłem mógł być piecyk gazowy i brak wentylacji. W mieszkaniu przebywały jeszcze trzy dorosłe osoby, które nie ucierpiały w wyniku pojawienia się czadu.

Policja przypomina, że tlenek węgla – czad jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku i silnie trującym gazem powstającym w procesie spalania.  Nie ma zapachu, smaku, nie powoduje łzawienia oczu czy uczucia swędzenia. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć. Przypominamy, że źródłem czadu mogą być wadliwie podłączone lub niesprawne urządzenia grzewcze, niesprawne przewody kominowe, wentylacyjne, spalinowe i dymowe. Jednak głównym powodem gromadzenia się czadu to źle działająca wentylacja.

Pamiętajmy! Aby zmniejszyć niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla:
– zapewnijmy prawidłową wentylację pomieszczeń;
– stosujmy drzwi i okna z funkcją mikrowentylacji;
– nigdy nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych;
– z pomocą fachowców dokonujmy okresowych przeglądów instalacji kominowej, wentylacyjnej i urządzeń grzewczych;
– nie spalajmy niczego w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach;
– zainstalujmy czujniki czadu.

Źródło: Podkarpacka Policja

16-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

cichy-zabojca-w-rzeszowie-48-latek-podtruty-czadem-7212-00r2kc