REKLAMA

“Cichy zabójca” w Błażowej! 4 osoby podtruły się czadem

BŁAŻOWA / PODKARPACIE. Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wróciło zagrożenie zatrucia czadem. Do takiego przypadku doszło po północy 5 stycznia w gminie Błażowa. Cztery osoby trafiły do szpitala z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia. Pamiętajmy, aby właściwie dbać o systemy grzewcze i wentylację pomieszczeń, co zwiększy nasze bezpieczeństwo.

czad_1

Foto: pixabay.com

We wtorek 5 stycznia po północy policjanci zostali zawiadomieni o podejrzeniu podtrucia się tlenkiem węgla, w jednym z domów na terenie gminy Błażowa.

Jak ustalili, cztery dorosłe osoby w swoim domu podtruły się tlenkiem węgla. To korzystająca z łazienki 40-letnia kobieta, jej teściowie, którzy w tym czasie weszli do pomieszczenia oraz udzielający im pomocy mąż. Mężczyzna zauważył, że domownicy, którzy byli w łazience stracili przytomność, wyciągnął ich wszystkich z pomieszczenia i wezwał pomoc. Sam również uległ podtruciu i chwilowo stracił świadomość.

Pomocy medycznej poszkodowanym udzieliła załoga pogotowia ratunkowego. Ratownicy i strażacy stwierdzili w domu podwyższony poziom tlenku węgla. Ostatecznie wszystkie cztery osoby przebywające w domu, zostały przewiezione do szpitali i hospitalizowanie.

Dom został zabezpieczony. Celem wyjaśnienia okoliczności zdarzenia na miejscu policjanci przeprowadzą oględziny z udziałem biegłych.

Policja przypomina, że tlenek węgla – czad jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku i silnie trującym gazem powstającym w procesie spalania.  Nie ma zapachu, smaku, nie powoduje łzawienia oczu czy uczucia swędzenia. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć. Przypominamy, że źródłem czadu mogą być wadliwie podłączone lub niesprawne urządzenia grzewcze, niesprawne przewody kominowe, wentylacyjne, spalinowe i dymowe. Jednak głównym powodem gromadzenia się czadu to źle działająca wentylacja.

Pamiętajmy! Aby zmniejszyć niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla:
– zapewnijmy prawidłową wentylację pomieszczeń;
– stosujmy drzwi i okna z funkcją mikrowentylacji;
– nigdy nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych;
– z pomocą fachowców dokonujmy okresowych przeglądów instalacji kominowej, wentylacyjnej i urządzeń grzewczych;
– nie spalajmy niczego w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach;
– zainstalujmy czujniki czadu.

Źródło: KMP Rzeszów

05-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

cichy-zabojca-w-blazowej-4-osoby-podtruly-sie-czadem-3091-00r2kc