REKLAMA

Chcieli zrobić zakupy w Rzeszowie i Przeworsku. Zatrzymała ich straż graniczna.

RZESZÓW. Strażnicy graniczni z placówki w Rzeszowie uniemożliwi dokończenie zakupów dwójce Ukraińców, którzy wybrali się na zakupy nieco dalej niż powinni. Pomimo tego, że sąsiedzi z zagranicy wiedzieli o tym, że nie mają do tego pozwolenia podjęli się wyzwaniu. Zostali zatrzymani. Teraz nie mogą do Polski przyjechać przez najbliższe pół roku. straz_graniczna_paszport

Podczas kontroli legalności pobytu cudzoziemców przebywających w Polsce funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali dwóch Ukraińców, kobietę i mężczyznę, którzy pomimo braku odpowiednich dokumentów wybrali się na zakupy do Rzeszowa i Przeworska. W Miłocinie została zatrzymana Oksana K., a w Przeworsku Mykołaj H. Oboje zdawali sobie z tego  sprawę, że mogą przebywać tylko 30 km od granicy państwa.

Zgodnie z przepisami, komendant placówki SG w Rzeszowie-Jasionce wydał decyzję zobowiązująca cudzoziemców do opuszczenia terytorium Polski. Obowiązuje ich również zakaz wjazdu do naszego kraju przez pół roku.

Przepisy o małym ruchu granicznym między Polską a Ukrainą weszły w życie 1-go lipca 2009 roku. Wbrew wcześniejszym obawom, w podkarpackiej strefie małego ruchu granicznego stosunkowo rzadko dochodzi do łamania zasad mrg.

W ubiegłym roku, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 77 przypadków naruszeń pobytu związanych z przekroczeniem strefy MRG.

Zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego tzw. karta MRG uprawnia do przekraczania granicy i przebywania na terytorium RP jedynie w ściśle określonej strefie (30 km od granicy państwa). Konsekwencją dla cudzoziemców naruszających pobyt w ramach małego ruchu granicznego jest decyzja o zobowiązaniu do opuszczenia terytorium RP oraz zakaz wjazdu do Polski na okres co najmniej 6 miesięcy.

ZDJ.: BOSG

05-02-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

chcieli-zrobic-zakupy-w-rzeszowie-i-przeworsku-zatrzymala-ich-straz-graniczna