REKLAMA

Centralne Obchody Dnia Weterana w Rzeszowie (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W niedzielę 2 czerwca odbyły się Centralne Obchody Dnia Weterana Poza Granicami Państwa. Wziął w nich udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

jestemy-dumni-z-postawy-weteranw_47985720783_o

Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej

2 czerwca pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego odbyły się Centralne Obchody Dnia Weterana Poza Granicami Państwa. W Wydarzeniu wziął udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Uroczystości pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego poprzedziła msza święta sprawowana w intencji weteranów misji poza granicami państwa i ich rodzin.

Dziękuję Wam za codzienną służbę, za godne reprezentowanie Polski poza granicami kraju. Dziękuję Wam za postawę będącą synonimem odwagi, poświęcenia i godności, za to, że tak pięknie reprezentujecie Polskę poza granicami kraju – powiedział do żołnierzy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Żołnierze polscy służący na misjach służą swoją ofiarnością. Polska pamięta o ich ofiarności. Ryzykują swoje życie i zdrowie. Państwo polskie jest zobowiązane, żeby stać na straży ich praw. To weterani są objęci ustawą, która jest nowelizowana. Rząd przyjął nowelizację zwiększającą wsparcie dla weteranów. Dziękuję Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych Poza Granicami Kraju za współpracę. Ten projekt nowelizacji został uzgodniony ze środowiskiem weteranów, znacząco rozszerza zakres wspracia jakiego udziela Państwo Polskie wobec swoich żołnierzy. Tą ustawą będą objęci wszyscy, którzy poniesli uszczerbek na zdrowiu – zapewnił szef MON.

Na uroczystości odczytano również list od Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów i Marka Kuchcińskiego, Marszałka Sejmu skierowane do żołnierzy oraz funkcjonariuszy, weteranów poza granicami kraju.

Podczas uroczystego apelu minister Błaszczak wręczył medale i wyróżnienia weteranom misji poza granicami kraju. Z rąk szefa resortu Szablę Honorową otrzymał płk Grzegorz Kaliciak, weteran misji w Iraku i Afganistanie, uczestnik bitwy w Karbali, która miała miejsce w Iraku w kwietniu 2004 roku.

Minister Błaszczak wręczył również flagi Rzeczypospolitej Polskiej żołnierzom-weteranom wchodzących w skład Polskiej Reprezentacji Sportowej na międzynarodowe igrzyska dla rannych i poszkodowanych żołnierzy Invuctus Game, które w 2020 roku odbędą się w Hadze.

Po oficjalnej części uroczystości, w Parku Jedności rozpoczął się rodzinny Piknik Weterana, na którym mieszkańcy Rzeszowa mogą obejrzeć między innymi pokazy musztry paradnej i sztuk walki. Żołnierze Wojska Polskiego zaprezentowali także uzbrojenie i wyposażenie.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej


02-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

centralne-obchody-dnia-weterana-w-rzeszowie-zdjecia-9022-00r2kc