REKLAMA

Celnicy udaremnili przemyt ponad 1,7 mln szt. papierosów w drewnie (ZDJĘCIA)

KORCZOWA. Przemyt ponad 1,7 mln szt. papierosów (87 075 paczek) wykryli funkcjonariusze Służby Celnej podczas kontroli ciężarówki na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej.  Kontrabanda o rynkowej wartości 1,1 mln złotych ukryta była w drewnianych przęsłach ogrodzeniowych.

Celnicy z Oddziału Celnego i Granicznego Referatu Zwalczania Przestępczości w Korczowej wykryli papierosy 31 marca br. kontrolując ciężarówkę na zagranicznych numerach rejestracyjnych, która wjeżdżała do Polski z Ukrainy.

fot. Służba Celna (1)

Kierowca przewoził towar w postaci drewnianych elementów ogrodzeniowych, które zapakowane były na 20 paletach.  Towar zgłoszony został do procedury tranzytu, który miał się zakończyć na terytorium jednego z krajów UE.

Podczas kontroli funkcjonariusze Służby Celnej skorzystali z pomocy urządzenia do prześwietlania pojazdów oraz psa wyszkolonego do wyszukiwania wyrobów tytoniowych. Dotarcie do kontrabandy okazało się bardzo pracochłonne.

fot. Służba Celna (2)

Na każdej z palet znajdowało się 18 przęseł ogrodowych. Każde z nich złożone było z 10 desek, co oznacza, że demontażu i sprawdzenia wymagało 3600 desek. Celnicy wykryli w ciężarówce łącznie ponad 1,7 mln szt. papierosów, których rynkową wartość szacuje się na 1,1 mln złotych. Gdyby papierosy trafiły na czarny rynek na terenie Polski, Skarb Państwa straciłby 1,8 mln zł z tyt. nieuiszczonych należności celno-podatkowych.

fot. Służba Celna (4)

Funkcjonariusze Służby Celnej wszczęli postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, rekwirując nielegalny towar oraz służącą do przewozu kontrabandy ciężarówkę. Aktualnie trwają ustalenia skąd pochodziły papierosy i kto miał być ich faktycznym odbiorcą. Za przemyt takiej ilości papierosów grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Służba Celna poinformowała o tym zdarzeniu Prokuraturę Rejonową w Jarosławiu, pod nadzorem której prowadzone jest dalsze postępowanie.

W 2014 r. Służba Celna na Podkarpaciu zapobiegła wprowadzeniu do nielegalnego obrotu ponad 40 mln sztuk  papierosów.

fot. Służba Celna

Źródło: mł. rachm. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Przemyślu

 

07-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)