REKLAMA

CBA zatrzymało 28-latka z Rzeszowa. W tle wyłudzenia VAT

RZESZÓW / PODKARPACIE. Funkcjonariusze rzeszowskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Bartosza H., 28-letniego przedsiębiorcę z Rzeszowa. Jest on podejrzany o wystawienie tak zwanych “pustych faktur VAT” na kwotę ponad 620 tysięcy złotych. Mężczyzna usłyszał również zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

1-5205

Foto: cba.gov.pl

Na polecenie prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie 25 lutego 2021 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali Bartosza H. (28 lat, mieszkańca Rzeszowa), w sprawie dotyczącej wyłudzania podatku VAT. Jest to kolejne zatrzymanie w tej sprawie.

 

28-latek usłyszał zarzuty

Zatrzymany Bartosz H. 25 lutego 2021 roku został doprowadzony do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie – gdzie usłyszał zarzuty związane z udziałem w latach 2013-2014 w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wystawieniem 15 nierzetelnych faktur VAT na łączną kwotę ponad 620 tysięcy złotych – podaje Prokuratura Krajowa.

Przez swoje działanie podejrzany udzielił pomocy osobom działającym w imieniu podmiotów  gospodarczych w posłużeniu się tymi dokumentami, co w konsekwencji skutkowało doprowadzeniem Urzędów Skarbowych w Jarosławiu oraz w Wadowicach do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci nienależnego zwrotu podatku VAT  w łącznej kwocie ponad 100 tysięcy złotych.

Podejrzany złożył obszerne wyjaśnienia, w znacznej części korespondujące z zebranym materiałem dowodowym.

Wobec Bartosza H. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakaz opuszczania kraju. Podejrzanemu rzeszowianinowi grozi 8 lat pozbawienia wolności.

 

44 podejrzanych

Śledztwo prowadzone przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie dotyczy w szczególności działania zorganizowanej grupy przestępczej na terenie całego kraju zajmującej się popełnianiem przestępstw przeciwko mieniu.

Polegają one na wyłudzeniu podatku VAT poprzez tworzenie fikcyjnej dokumentacji kupna-sprzedaży towarów oraz przestępstw skarbowych przeciwko obowiązkom podatkowym związanych z wystawianiem nierzetelnych faktur VAT w celu obniżenia podatku należnego i spowodowania uszczupleń należności publicznoprawnych wielkiej wartości.

Dotychczas zarzuty przedstawiono 44 osobom. Wobec 25 podejrzanych stosowane są środki zapobiegawcze.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

 

Źródło: Prokuratura Krajowa, CBA

02-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

cba-zatrzymalo-28-latka-z-rzeszowa-w-tle-wyludzenia-vat-8299-00r2kc