REKLAMA

Bułgar chciał skorumpować pogranicznika. Miał fałszywe testy na COVID-19

RZESZÓW, JASIONKA, WYŻNE / PODKARPACIE. Strażnicy graniczni z placówki w Rzeszowie-Jasionce zatrzymali Bułgara, który usiłował wręczyć im 100 euro łapówki. Podczas kontroli drogowej mężczyzna posłużył się fałszywym prawem jazdy. Dodatkowo, wspólnie w towarzyszami podróży, posiadał podrobione negatywne wyniki testów na Covid-19.

14-192183
Foto: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce prowadzili w sobotę (27 marca br.) kontrolę drogową w Wyżnem (pow. strzyżowski). Ich głównym zadaniem byłam kontrola legalności pobytu cudzoziemców w RP. Do sprawdzenia wytypowali busa na bułgarskich numerach rejestracyjnych.

 

W aucie podróżowało czterech obywateli Bułgarii w wieku od 19 do 67 lat. W trakcie kontroli funkcjonariusze SG zakwestionowali autentyczność prawa jazdy przedstawionego przez kierowcę.

Dodatkowo wszyscy podróżujący busem posłużyli się negatywnymi wynikami testów na Covid-19. W wyniku szczegółowej analizy ustalono, że zaświadczenia te były fałszywe.

 

W pewnym momencie kierowca auta, mając świadomość grożących konsekwencji, w zamian za odstąpienie od czynności służbowych, usiłował wręczyć mundurowym 100 euro łapówki.

Mężczyzna został natychmiast zatrzymany. Usłyszał zarzuty łapownictwa oraz wykorzystania fałszywych dokumentów do czego się przyznał. Dobrowolnie poddał się karze 1 roku pozbawiania wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz karze grzywny.

Prokurator zarządził również przepadek banknotu o nominale 100 € na rzecz Skarbu Państwa. W związku zatrzymaniem wykonano test na Covid-19. Wynik był pozytywny, dlatego cudzoziemiec najbliższe dni spędzi na obowiązkowej izolacji.

 

Zarzuty wykorzystania fałszywych dokumentów postawiono też trzem pasażerom busa. Mężczyźni przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolne poddali karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok.

Fałszywe wyniki testów kupili jeszcze na terytorium Bułgarii za około 250 złotych. Jechali w okolice Warszawy, gdzie zamierzali podjąć pracę. Tymczasem decyzją sanepidu zostali skierowani na kwarantannę.

 

Był to pierwszy przypadek ujawnienia przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej fałszywych wyników testów na Covid-19. W dobie pandemii najczęściej ujawnianymi fałszywkami są oświadczenia związane z zatrudnieniem cudzoziemców w RP. Od początku 2021 roku zatrzymano ich już ponad 900.

Źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

29-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.