REKLAMA

Budowa muzeum im. Ulmów na ostatniej prostej [ZDJĘCIA]

PODKARPACIE. Budowa Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów dobiega końca. Bez wątpienia to jedna z najważniejszych kulturalnych inwestycji samorządu województwa. Pierwsi zwiedzający będą obejrzeć ekspozycje już wiosną 2016 roku.

Na razie trwają intensywne prace budowlane. Wnętrze będzie w pewnym sensie odtworzeniem domu, w którym mieszkała rodzina Ulmów. Muzeum ma upamiętnić Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Nazwiska ich znajdą się na ścianie obok muzeum, a na placu przed nim na podświetlanych tabliczkach znajdą się nazwiska ofiar, którzy zginęli z rąk nazistów i za pomoc Żydom zapłacili największą karę – informuje Tomasz Leyko, rzecznik prasowy UMWP

Iluminacja świetlna ma być wizytówką tej nowoczesnej placówki kulturalnej. Prace przy powstawaniu muzeum z ramienia „Muzeum – Zamek w Łańcucie” i samorządu województwa nadzoruje dr Mateusz Szpytma. Powstał również komitet organizacyjny uroczystości otwarcia muzeum, które zaplanowano na wczesną wiosnę 2016 roku.

Widać już zarys budynku, w którym mieścić się będą eksponaty i niemal gotowe są ciągi komunikacyjne. Prawie w całości zainstalowano również tabliczki z nazwiskami ratujących na jednej ze ścian budynku. Uzupełnieniem muzeum ma być „Sad pamięci”, którego budowę, podobnie jak parkingu przy muzeum, zadeklarowała gmina Markowa.

Na budowie muzeum była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Prac systematycznie doglądają marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Wojciech Buczak.

To będzie piękne świadectwo naszego przywiązania do historii – powiedział marszałek. – Historia rodziny Ulmów to znakomity przykład dla młodzieży. Pokazuje jak wiele człowiek może zrobić dla drugiego człowieka. Cieszę się, że będzie to nowoczesna placówka. Liczę, że przyciągnie tłumy zwiedzających – dodał.

Muzeum w Markowej będzie wspaniałym dziełem, bardzo potrzebnym do tego, aby we właściwy sposób mówić o naszej historii, a w szczególności o bohaterskich postawach Polaków. Mamy wielu anonimowych bohaterów, o których wiedza powinna być szeroko rozpropagowana – powiedział wicemarszałek Wojciech Buczak.

Cieszę się, że prace przebiegają sprawnie. Liczę na jeszcze większe zaangażowanie miejscowych samorządów, w tym gminy Markowa. To tutaj przyjeżdżać będą zwiedzający z całej Europy – dodał wicemarszałek. Wojciech Buczak nie chciał zdradzić szczegółów uroczystego otwarcia. Dodał jedynie, że zamiarem samorządu jest, aby była to uroczystość godna i podniosła o zasięgu nie tylko ogólnopolskim. Przypomnijmy, że kamień węgielny pod budowę muzeum poświęcił papież Franciszek.

Budowa muzeum rozpoczęła się w październiku 2013 r. Planowany koszt inwestycji to 8 460 000 zł. W muzeum zaprezentowane zostaną miedzy innymi zdjęcia wykonane osobiście przez Józefa Ulmę, przedstawiające Markową i jej mieszkańców w okresie przedwojennym i podczas II wojny światowej oraz przedmioty codziennego użytku związane z rodziną Ulmów i innymi Polakami ratującymi Żydów, jak też z społecznością żydowską. Będzie to nowoczesne muzeum oparte o wykorzystanie współczesnych technologii ekspozycyjnych, w tym narzędzi multimedialnych.

Rodzina Ulmów stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom. W drugiej połowie 1942 roku Ulmowie przyjęli pod swój dach dwie żydowskie rodziny. Kryjówkę zdekonspirowano po donosie. 24 marca 1944 r. Niemcy zamordowali całą rodzinę: Józefa Ulmę, a także jego żonę Wiktorię, będącą w zaawansowanej ciąży oraz szóstkę dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze – półtora roku. Zginęło także ośmioro ukrywanych Żydów, w tym dwie kobiety i dziecko.

materiały prasowe

06-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

budowa-muzeum-im-ulmow-na-ostatniej-prostej-zdjecia