POLSKA / PODKARPACIE. 1 stycznia 2021 roku, po 47 latach, Wielka Brytania pożegnała się z Unią Europejską. Co brexit oznacza dla Polaków i mieszkańców Podkarpacia?
Foto: pexels.com
Według Office for National Statistics w 2018 Polonia w Wielkiej Brytanii liczyła około 905 tysięcy. Spora grupa Polaków wyjeżdża też do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych – praca sezonowa. Wśród nich znajduje się wiele osób zamieszkujących województwo podkarpackie. Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Co się zmieni?
Od 1 stycznia 2021 roku podróżnych przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii do Polski obowiązują takie same przepisy, jak podróżnych z krajów trzecich, czyli nie będących członkami Unii Europejskiej (UE)
Zgodnie z przepisami, do przekroczenia granicy z Wielką Brytanią potrzebna jest już nam wiza. Brytyjski rząd ogłosił jednak, że od 1 stycznia 2021 roku większość obywateli Unii Europejskiej, w tym Polski, będzie mogła podróżować do Wielkiej Brytanii na wakacje lub krótkie wycieczki bez konieczności posiadania wizy. W celach turystycznych w Wielkiej Brytanii można przebywać przez okres nie dłuższy niż 90 dni.
Władze Zjednoczonego Królestwa, zgodnie z postulatami polskiej służby konsularnej, przedłużyły okres, w którym będzie można wjechać do tego kraju za okazaniem dowodu osobistego do 1 października 2021 roku.
Z informacji przekazanych przez rząd brytyjski wynika, że osoby, które posiadają status osiedleńca lub wstępnego osiedlenia w ramach systemu EU Settlement Scheme lub zezwolenie wydawane pracownikom przygranicznym, będą mogły używać dowodu osobistego w celu wjazdu do Wielkiej Brytanii co najmniej do 31 grudnia 2025 roku.
Ograniczenia dotkną też studentów, ponieważ Wielka Brytania rezygnuje z programu Erasmus+. Obecni studenci dokończą naukę, ale kolejni z programu już nie skorzystają.
Istotną zmianą są ograniczenia związane z przepisami celnymi. Oznaczać to będzie zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt. Z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej, nie można od teraz wwozić mięsa, mleka ani produktów je zawierających. Limity dotyczą też wyrobów akcyzowych, jak alkohol, czy papierosy.
Zwolnione z należności celno-podatkowych są towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych, przyjeżdżających do Polski z państw trzecich:
– w transporcie lotniczym i morskim – do równowartości 430 euro,
– w transporcie innym niż lotniczy lub morski (drogowym lub kolejowym) – do równowartości 300 euro.
Od 1 stycznia 2021 roku podróżni, którzy dokonali zakupu towarów na terytorium UE w ramach procedury TAX FREE i posiadają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Wielkiej Brytanii są traktowani jak obywatele państw trzecich. Tym samym przysługuje im prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium UE, które w stanie nienaruszonym zostaną wywiezione przez nich poza terytorium UE w bagażu osobistym podróżnego.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz