REKLAMA

Bp Kazimierz Górny doktorem honoris causa UR (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W kościele akademickim św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego biskupowi seniorowi diecezji rzeszowskiej Kazimierzowi Górnemu.

10_3
Foto: Monika Konopka / UMWP

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą. Po niej wspólnota akademicka Uniwersytetu Rzeszowskiego, na czele z rektorem, oraz zaproszeni goście ponownie zebrali się w kościele akademickim, gdzie odbyła się druga część uroczystości – promocja doktora honoris causa.

Gości przywitał rektor UR prof. dr hab. Sylwester Czopek, podkreślając, jak ważną rolę ks. biskup Kazimierz Górny odegrał w historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Po nim prof. Paweł Grata przybliżył postać i dokonania biskupa:

W pięknym Rzeszowie dbał nie tylko o sprawy diecezji, ale także – wraz z władzami miasta i regionu oraz profesorami – o prestiż stolicy Podkarpacia, a w tym i o środowisko akademickie. W dużej mierze przyczynił się do powstania Uniwersytetu Rzeszowskiego, który po długich staraniach rozpoczął działalność w 2001 roku – mówił prof. Paweł Grata.

Laudację na cześć biskupa wygłosił profesor Kazimierz Ożóg. List z gratulacjami dla ks. biskupa Górnego od marszałka Władysława Ortyla przekazał podczas uroczystości Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego. W liście marszałek napisał między innymi:

Cieszę się, a zarazem – jako mieszkaniec i gospodarz regionu – czuję dumę z faktu, iż ten najwyższy akademicki tytuł honorowy, decyzją Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego został przyznany właśnie Waszej Ekscelencji. Jest bowiem Ksiądz Biskup osobą wyjątkowo zaangażowaną w sprawy regionu oraz jego pomyślny rozwój, a Uniwersytet Rzeszowski, jako wiodąca podkarpacka uczelnia, zajmuje szczególne miejsce w podejmowanych przez Ekscelencję staraniach.

W uroczystości wzięli udział m. in.: ordynariusz rzeszowski biskup Jan Wątroba oraz biskup pomocniczy Edward Białogłowski, posłanki Maria Kurowska i Teresa Pamuła, a także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz podkarpackich uczelni.

Ksiądz Biskup Kazimierz Górny urodził się 24 grudnia 1937 r. w Lubniu. Po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w roku 1955 wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1960 r. 25 marca 1992 r. został biskupem ordynariuszem nowo utworzonej diecezji rzeszowskiej. 11 kwietnia 1992 r. odbył uroczysty ingres do katedry rzeszowskiej. W 2020 roku ksiądz biskup obchodzi jubileusz 60-lecia ślubów kapłańskich.

Źródło: Monika Konopka / UMWP


13-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

bp-kazimierz-gorny-doktorem-honoris-causa-ur-zdjecia-2535-00r2kc