REKLAMA

“Boże Ciało” bez Oscara, ale wśród najlepszych!

ŚWIAT, PODKARPACIE. Z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu (9-10 lutego) na gali w Dolby Theatre w Hollywood odbyła się 92. ceremonia rozdania Oscarów. “Boże Ciało” nie sięgnęło po nagrodę w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Produkcja Jana Komasy przegrała z koreańskim “Parasite”, które zdobyło w tym roku najwięcej statuetek – zwyciężyło w aż czterech kategoriach.

Boze Cialo 2-1_1

Foto: Aurum Film / materiały nadesłane

Nie mamy statuetki, jednak bez wątpienia ta noc była bardzo ważna dla polskiego kina. Byliśmy wśród najlepszych z całego świata. A na czerwonym dywanie ekipa Boże Ciało / Corpus Christi prezentowała się zjawiskowo. To było prawdziwe święto kina i prawdziwy sukces polskiej kinematografii, co widać na tym zdjęciu. JESTEŚMY DUMNI! – napisała na swoim Facebooku Podkarpacka Komisja Filmowa

Najlepszy film międzynarodowy: “Parasite”

Lista pozostałych nominowanych do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy:

  • Polska, „Boże Ciało”,
  • Macedonia Północna, „Kraina miodu”,
  • Francja, „Nędznicy”,
  • Hiszpania, „Ból i blask”.

“Boże Ciało” zostało docenione na całym świecie. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji „Boże Ciało” nagrodzone zostało owacjami na stojąco. Pokazywany na tym prestiżowym festiwalu w ramach Dni Autorów film otrzymał nagrodę Europa Cinemas Label, organizacji zrzeszającej ponad tysiąc europejskich kin. „Boże Ciało” zostało również docenione w Wenecji Inclusion Award Edipo Re, która jest przyznawana tytułowi promującemu najwyższe wartości humanistyczne.

Produkcja Jana Komasy była kręcona w podkarpackich Jaśliskach. Podkarpacie ma szczęście do dobrych, docenianych filmów. To tu kręcona była m.in. „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, „Eter” Krzysztofa Zanussiego”, czy „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego.

Polskie filmy wiele razy były nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, jednak tylko jeden z nich zwyciężył. Była to „Ida” Pawła Pawlikowskiego, która otrzymała statuetkę w 2015 roku. W 2020 roku nazwa kategorii została zmieniona na “najlepszy film międzynarodowy”, a “Boże Ciało” jest jedną z pięciu produkcji, które zostały do niej nominowane.

Główny konkurent “Bożego Ciała”, koreańska produkcja “Parasite”, była największym wygranym oscarowej gali. Zwyciężyła w aż czterech kategoriach. Trzy statuetki zdobył “1917”, a po dwie sięgnęły filmy: “Pewnego razu… w Hollywood”, “Joker” oraz “Le Mans ’66”.

10-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

boze-cialo-bez-oscara-ale-wsrod-najlepszych-2513-00r2kc