REKLAMA

BOGUCHWAŁA. Święto podkarpackich terytorialsów (ZDJĘCIA, VIDEO)

BOGUCHWAŁA / PODKARPACIE. W sobotę 24 lipca br. w Boguchwale minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uczestniczył w obchodach święta 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szef MON wręczył dowódcy Brygady Chorągiew Wojska Polskiego – znak jednostki wojskowej oraz symbol sławy wojennej, tradycji, wierności, honoru i męstwa.

szef-mon-na-wicie-podkarpackich-terytorialsw_51332748064_o

 

To bardzo ważna chwila w życiu Wojska Polskiego, w życiu Wojsk Obrony Terytorialnej i żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przed chwilą miałem zaszczyt przekazać Chorągiew Wojska Polskiego dla Brygady, jako znak tej formacji, jako znak żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, podczas święta 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej to jak dotąd największa brygada WOT. Służy w niej ponad 3,5 tys. żołnierzy. Bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone są w powiecie rzeszowskim, niżańskim, dębickim, jarosławskim i sanockim. Zgodnie z planowanym rozwojem WOT, do końca 2021 r.

 

Brygada sformuje także 36. Batalion Lekkiej Piechoty w Przemyślu, na bazie którego powstanie 20. Przemyska Brygada OT.

szef-mon-na-wicie-podkarpackich-terytorialsw_51332747989_o

Cieszę się, że tak wiele osób decyduje się na służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej, szczególnie właśnie tu, na Podkarpaciu. Odpowiadając na potrzeby zarówno dotyczące bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, jak i chęć bardzo wielu ludzi do przystąpienia do WOT, zdecydowałem o utworzeniu kolejnej brygady w województwie podkarpackim. To będzie brygada, która będzie operowała we wschodniej części województwa podkarpackiego – powiedział Mariusz Błaszczak.

 

Minister w trakcie uroczystości podziękował żołnierzom WOT za ich zaangażowanie w walce z epidemią i usuwaniu skutków ostatnich nawałnic. 

Chciałbym podkreślić moje podziękowania dla żołnierzy za ich ofiarną służbę. Wielokrotnie mogliśmy się przekonać, że żołnierze WOT są zawsze gotowi i zawsze blisko. I to zarówno w czasie epidemii, kiedy na ochotnika zgłaszali się, żeby udzielać potrzebującym pomocy. Pomagali także wtedy, kiedy trzeba było usuwać skutki klęsk żywiołowych. Żołnierze WOT byli zawsze na miejscu i nieśli pomoc potrzebującym. Byli tacy, którzy twierdzili, że WOT jest niepotrzebny, sądzę, że jeśli są przyzwoitymi ludźmi to dziś się wstydzą tych słów – mówił minister.

 

Obchodom święta towarzyszył na Rynku Miejskim w Boguchwale piknik wojskowy pod hasłem “Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, podczas którego żołnierze Wojska Polskiego zaprezentowali swój sprzęt i wyposażenie.

szef-mon-na-wicie-podkarpackich-terytorialsw_51332231663_o

Na odwiedzających czekały m. in. KTO Rosomak, przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD oraz moździerz Rak i wyposażenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Bardzo dziękuję za udział w pikniku “Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej młodych ludzi decydowało się na wstąpienie do Wojska Polskiego. (…) Dlaczego liczne Wojsko Polskie jest konieczne, żeby było bezpiecznie? Dlatego, że to jest właśnie ten element odstraszający ewentualnego agresora. Dlaczego ważne jest to, żeby wojsko było wyposażone w nowoczesny sprzęt? Dlatego, że jeżeli na wyposażeniu Wojska Polskiego jest nowoczesny sprzęt, to agresor zastanowi się kilka razy czy warto Polskę atakować. W związku z tym wyposażamy wojsko w najnowocześniejszy sprzęt. W 2018 roku rakiety Patriot, w 2019 rakiety HIMARS o zasięgu do 300 kilometrów, w 2020 roku najnowocześniejsze samoloty F-35. W tym roku czołgi ABRAMS – podkreślał podczas pikniku minister.

 

W trakcie pikniku zainteresowani  służbą wojskową mieli okazję, aby porozmawiać  z żołnierzami i zapoznać się z ofertą Wojska Polskiego. Nie zabrakło także atrakcji przygotowanych dla najmłodszych. Na wszystkich czekały specjały z wojskowej kuchni polowej – smaczna grochówka i upieczony przez żołnierzy chleb.

 

Źródło, zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej / Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

 


25-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)