REKLAMA

Boguchwała inspiruje artystów (ZDJĘCIA)

BOGUCHWAŁA. Kanada, Polska i Ukraina. To państwa skąd pochodziło 19 artystów, uczestników XI Pleneru Malarskiego w Boguchwale. Efektem ich pracy są 263 prace. Część z nich stanowi przyszłą kolekcję Podkarpackiej Zachęty Sztuk Pięknych.

Plener odbywał się w dniach 10–23 sierpnia br. Niektórzy z artystów uczestniczą w boguchwalskich plenerach od początku. – Tutaj odpoczywam od zgiełku stolicy, a jednocześnie pracuję twórczo. W Boguchwale znajduję miejsce dla własnej inspiracji, za każdym razem odkrywając coś nowego w tej miejscowości – mówi Elżbieta Białaszek z Warszawy.

Inspiracją dla artystów podczas dwutygodniowego pobytu na plenerze była architektura barokowego kościoła i pałacu Lubomirskich. Obserwowali ludzi i otaczającą przyrodę. Bohaterowie moich obrazów to kolorowe i nietypowe kamyki, które znalazłam wracając do pracowni. W myślach budowałam pomysł na połączenie produktów natury: farby, kamyków i płótna. Tak powstała para, mężczyzna i kobieta z latawcem. Mimo, że oboje są z kamyków, to osiągnęłam efekt oderwania ich od podłoża, a latawiec nadaje pewnej lekkości pracy – dzieli się swoimi przemyśleniami Katarzyna Brodowska artystka z Krakowa.

Artyści w Boguchwale pracują i wypoczywają. Mają zagwarantowane komfortowe warunki: płótna, farby oraz pomieszczenia na pracownie. W efekcie powstało 263 prac malarskich – podsumował plener Jacek Krzysztof Nowak, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, pomysłodawca, organizator i komisarz jedenastu dotychczasowych plenerów. Każdy z artystów jak co roku, przekazał jedną pracę na poczet przyszłej kolekcji Podkarpackiej Zachęty.

foto: Tadeusz Błoński - nauczyciel akademicki na tle swoich prac

foto: Tadeusz Błoński – nauczyciel akademicki na tle swoich prac

Sukces pleneru to odpowiedni dobór artystów. – Uczestniczę w plenerach boguchwalskich od  pierwszej edycji. Panuje tutaj dobra atmosfera do pracy, ważna jest także integracja z pozostałymi artystami, zarówno ta towarzyska oraz wspólne i rzeczowe dyskusje o sztuce. Taki system pracy przekazuję swoim studentom, by podczas plenerów korzystali z doświadczeń i kontaktów z innymi artystami – mówi prof. Tadeusz Błoński, wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

21 sierpnia w hali wystawowej Miejskiego Centrum Kultury w Boguchwale odbyła się wystawa poplenerowa. Artyści zaprezentowali efekty swojej pracy: akwarele, tempery rysunki i obrazy olejne. Część prac malarskich, powstałych w Boguchwale została przekazana na jesienną aukcję charytatywną dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Organizatorem XI Pleneru Malarskiego w Boguchwale było Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale i Gmina Boguchwała.

 foto: Katarzyna Brodnowska - artystka z Krakowa prezentuje swoją pracę

foto: Katarzyna Brodnowska – artystka z Krakowa prezentuje swoją pracę

foto: Józef Franczak - artysta ze Strzyżowa prezentuje swoją pracę

foto: Józef Franczak – artysta ze Strzyżowa prezentuje swoją pracę

Źródło: Rafał Białorucki, materiał nadesłany

 

 

24-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

boguchwala-inspiruje-artystow-zdjecia