REKLAMA

Błogosławiona Rodzina Ulmów na Placu Świętego Piotra w Watykanie (ZDJĘCIA)

WATYKAN. Maryja, święty Józef i nowonarodzony Jezus są gośćmi, którzy zawitali w progi otwartego dla bliźnich domu Błogosławionej Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci do Markowej. Taki przekaz płynie z bożonarodzeniowej szopki, którą dziś z dumą i radością prezentujemy na Placu św. Piotra – mówi wicemarszałek województwa Piotr Pilch. Delegacja samorządu województwa reprezentowała Podkarpacie podczas uroczystej prezentacji szopki z Markowej na Placu Św. Piotra w Watykanie.

06 (1)_1

 

Wśród dźwięków kolęd, uśmiechów na twarzach dorosłych oraz okrzyków zachwytu dzieci sto szopek z całego świata zostało zaprezentowanych w kolumnadzie, na najważniejszym dla chrześcijan placu świata.

 

Cieszymy się, możemy znaleźć się w tym miejscu z tak przejmującym przekazem, jak płynie z historii Błogosławionej Rodziny Ulmów. Ta bożonarodzeniowa szopka to jeden ze sposobów, w jaki ukazujemy i propagujemy przesłanie miłości bliźniego, o którym mówi heroiczna i tragiczna historia tej rodziny – podkreśla wicemarszałek.

 

Szopka z Markowej znalazła się w prestiżowym gronie prac, biorących udział w szóstej edycji Międzynarodowej Wystawy “100 Szopek w Watykanie”. Trafiły na nią dzieła z całego świata, wykonywane przez artystów i rzemieślników, ale także amatorów, dzieci i młodzież szkolną. Styl, technika wykonania i materiały zależały od inwencji twórców. Konkurs szopek organizuje watykańska Dykasteria ds. Ewangelizacji.

 

8 grudnia na Placu Świętego Piotra oficjalnie i uroczyście otwarto wystawę, prezentującą szopki.

 

W ceremonii uroczystego przecięcia wstęgi uczestniczyli arcybiskup Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, wśród nich ambasador RP przy Watykanie Adam Kwiatkowski, wielu duchownych i zakonników oraz samorządowcy – wśród nich Emiliano Fabi burmistrz miasta Greccio. W uroczystości wziął udział biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek.

 

W delegacji, która prezentowała szopkę z Podkarpacia w Watykanie znaleźli się wicemarszałek województwa Piotr Pilch, radni województwa: Maria Fajger, Maria Napieracz, Stefan Bieszczad, Mariusz Król, Andrzej Ćwierz oraz dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Robert Godek. Na uroczystość przybyli także przedstawiciele markowskiego muzeum oraz samorządu Markowej.

 

Uroczystość prezentacji szopek uświetnił muzyczny występ chóru dzieci z Antonio Malfatti z Greccio.

 

W tradycji Kościoła szopki Bożonarodzeniowe mają – zgodnie z ideą św. Franciszka, który zapoczątkował ich powstawanie – przybliżyć wpatrującemu się w nie tajemnicę narodzenia Bożego Syna.

 

Z radością chcę wesprzeć tradycję szopki, która jest tak ważnym elementem życia rodziny – te słowa papieża Franciszka zostały zawarte jako element wystawy na Placu Świętego Piotra.

 

W szopce, która reprezentuje Podkarpacie, widać scenę, ukazaną w wiejskiej chacie. Tak, jak w czasie wojny Ulmowie podzielili się swym niewielkim drewnianym domem z ośmioosobową żydowską rodziną Goldmanów, tak w symbolicznej szopce dzielą się nią także ze Świętą Rodziną.

 

Markowska szopka zbudowana została z drewna i słomy. Mierzy ponad 1,7 metra długości i 1,3 metra wysokości. Przedstawia typową wiejską chatę o konstrukcji przysłupowej. W centrum domu ustawiona została Święta Rodzina, z boku towarzyszą jej Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z Dziećmi. Wejścia do domu strzegą anioły. Na ścianie budynku upamiętnieni zostali Żydzi z Rodziny Goldmanów, którzy zginęli wraz z Ulmami. Szopka wykonana została przez artystę rzeźbiarza z Markowej – Jana Szajera, który z rodziną – żoną Bożeną, córką Olgą i synem Bartłomiejem – poświęcił tej pracy kilka tygodni.

 

Szopka wykonana przez rzeźbiarza z Markowej jest wyrazem wdzięczności za beatyfikację Rodziny Ulmów oraz dowodem pamięci, o heroizmie i człowieczeństwie. Przypomina, co stanowiło fundament życia Ulmów.

 

“100 Szopek w Watykanie” to inicjatywa, która promuje ewangelizację poprzez tradycję szopki, jako symbolu Bożego Narodzenia, jako święta chrześcijańskiego. Inicjatorem powstania szopki z Markowej był marszałek Władysław Ortyl. Do watykańskiego konkursu pracę zgłosiło Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej, które przy jej realizacji współpracowało z Towarzystwem Przyjaciół Markowej oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

 

Szopka wykonana przez rzeźbiarza z Markowej jest wyrazem wdzięczności za beatyfikację Rodziny Ulmów oraz dowodem pamięci, o heroizmie i człowieczeństwie. Przypomina, co stanowiło fundament życia Ulmów.

W sercach, umysłach i pamięci tysięcy mieszkańców Podkarpacia oraz wielu pielgrzymów z Polski, Europy i świata, uroczystość beatyfikacji Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z Dziećmi pozostanie na zawsze. Członkowie heroicznej rodziny z Markowej, z Podkarpacia stali się błogosławionymi Kościoła Katolickiego. Wiktoria i Józef, Stasia, Basia, Władziu, Franuś, Antoś, Marysia oraz dziecko, któremu odebrano życie, zanim mogło przyjść na ten świat, dostąpili chwały ołtarzy. Piękna, a zarazem heroiczna i tragiczna historia życia oraz śmierci Ulmów z Markowej zyskała nowy wymiar – religijnego a zarazem uniwersalnego symbolu dobra, które zwycięża zło – podkreślał w Watykanie przewodzący delegacji wicemarszałek Piotr Pilch – Teraz musimy zrobić co w naszej mocy, aby dziedzictwo Ulmów głęboko zapadło w serca i pamięć, zostawiając trwały ślad i niosąc przesłanie, którego sens zawiera się w przykazaniu miłości bliźniego – dodaje.

 

Podkarpacka szopka stanęła w Watykanie obok prac z wielu zakątków świata. Kilkanaście prac reprezentowało różne miejscowości i społeczności z Włoch, a szopki przywieźli tu przedstawiciele Ekwadoru, Paragwaju, Węgier, Filipin i innych krajów.

 

Tuż po uroczystym otwarciu wystawy, na Placu Świętego Piotra ustawiały się przez kilka godzin długie kolejki chętnych do obejrzenia szopek. Przy dźwiękach kolęd i piosenek świątecznych w przestrzeni wystawy słychać było radosne śmiechy dzieci oraz słowa podziwu ze strony dorosłych. Wystawa szopek w Watykanie będzie otwarta do 8 stycznia 2024 roku.

źródło: Biuro Prasowe UMWP

zdjęcia: Anna Magda UMWP


09-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)