REKLAMA

Black Hawki z Podkarpacia dla wojsk specjalnych! (WIDEO)

|

Black Hawki z Podkarpacia dla wojsk specjalnych! (WIDEO)

Od zeszłego tygodnia piloci polskich wojsk specjalnych będą latać maszynami wyprodukowanymi na Podkarpaciu. Cztery śmigłowce S-70i Black Hawk zostaną wykorzystane do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem to 75 milionów złotych.

0f3e2d9d-8645-4c68-a0d8-81b21a0a147c

Foto: MON

To bardzo dobra wiadomość i dla Podkarpacia, i dla Mielca. Śmigłowiec Black-Hawk to jedna z najlepszych maszyn na świecie, jest wykorzystywany przez 30 armii na świecie, powstaje w Mielcu od początku do końca. Podkarpacie także skorzysta, bo ulokowanych jest tu wiele firm z branży, zrzeszonych w Dolinie Lotniczej, które tworzą łańcuch dostaw. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali na rzecz tego projektu – powiedział marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl.

20 grudnia żołnierzom i ministrowi gratulował prezydent Andrzej Duda, który tłumaczył, że zakup nowoczesnych śmigłowców to ważna część planu modernizacji armii.

Te śmigłowce – co dla nas także bardzo ważne, wyprodukowane w Mielcu, wyprodukowane oczywiście w ramach współpracy z wielką firmą ze Stanów Zjednoczonych, ale wyprodukowane przez polskich pracowników w dolinie lotniczej, jak to nazywamy na Podkarpaciu, stają się elementem, mam nadzieję, jednym z najważniejszych elementów wyposażenia polskich wojsk specjalnych – powiedział Andrzej Duda.

Nowe maszyny chwalił także szef resortu obrony. – To śmigłowce, które sprawdziły się w walce i służą żołnierzom w wielu krajach – powiedział Mariusz Błaszczak.

Ministerstwo obrony informuje, że w ramach pakietu logistycznego, wykonawca dostarczy zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców, a w ramach pakietu szkoleniowego przeprowadzi kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego.

S-70i BLACK HAWK – sprawdzony wielozadaniowy śmigłowiec, zaprojektowany zgodnie z rygorystycznymi wymogami wojskowymi. To platforma wykorzystywana przez wojsko Stanów Zjednoczonych i ponad 30 innych armii na całym świecie. BLACK HAWK – to wylatanych 10 milionów godzin, w tym ponad 2,5 miliona w warunkach bojowych, m.in.  w misjach ofensywnych, MEDEVAC-u, transporcie VIP-ów, przewozie ładunków, misjach bojowo-poszukiwawczych i ratunkowych i patrolach morskich.

Źródło: gov.pl, Michał Mielniczuk/BP UMWP

27-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

black-hawki-z-podkarpacia-dla-wojsk-specjalnych-wideo-3212-00r2kc