REKLAMA

Biskupi rzeszowscy bronią abpa Jędraszewskiego (LIST, WIDEO)

|

Biskupi rzeszowscy bronią abpa Jędraszewskiego (LIST, WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Piętnastu biskupów skierowało do abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, otwarty list poparcia i solidarności. List podpisano w sobotę (28 grudnia) na świątecznym spotkaniu biskupów.

m-15

Foto: T. Nowak / Diecezja Rzeszowska / na zdjęciu od lewej: bp K. Górny, abp M. Jędraszewski, bp J. Wątroba i bp E. Białogłowski

Na spotkaniu świątecznym w Rzeszowie 28 grudnia 2019 roku piętnastu arcybiskupów i biskupów podpisało krótki list poparcia dla działalności abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. – Solidaryzujemy się z Tobą wobec krzywdzących ataków jakie musi znosić Obrońca Prawdy ewangelicznej – napisali hierarchowie podkreślając, że – zawsze godną chwały jest rzeczą opowiadanie się po stronie antropologii chrześcijańskiej, która w człowieku widzi obraz samego Boga.

List podpisali biskupi z diecezji województwa podkarpackiego: bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski; bp Kazimierz Górny, senior diecezji rzeszowskiej; bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy rzeszowski; abp Adam Szal, metropolita przemyski; abp Józef Michalik, senior archidiecezji przemyskiej, bp Jan Śrutwa, senior diecezji zamojsko-lubaczowskiej; bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy przemyski; bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy zamojsko-lubaczowski.

 

Poniżej prezentujemy pełną treść listu biskupów:

Drogi Arcybiskupie Marku, Metropolito Krakowski

Jako biskupi zgromadzeni na spotkaniu świątecznym solidaryzujemy się z Tobą wobec krzywdzących ataków jakie musi znosić Obrońca Prawdy ewangelicznej. Zawsze godną chwały jest rzeczą opowiadanie się po stronie antropologii chrześcijańskiej, która w człowieku widzi obraz samego Boga.

Zapewniamy o braterskiej modlitwie i jedności w Chrystusie.

Pod listem podpisali się:

 1. abp Adam Szal, metropolita przemyski
 2. bp Jan Wątroba, biskup diecezjalny rzeszowski
 3. abp Mieczysław Mokrzycki, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy
 4. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
 5. abp Józef Michalik, arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej
 6. bp Marian Rojek, biskup diecezjalny zamojsko-lubaczowski
 7. bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy przemyski
 8. bp Kazimierz Górny, biskup senior diecezji rzeszowskiej
 9. abp Stanisław Nowak, arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej
 10. bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup diecezjalny sandomierski
 11. bp Andrzej Jeż, biskup diecezjalny tarnowski
 12. bp Jan Śrutwa, biskup senior diecezji zamojsko-lubaczowskiej
 13. bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy zamojsko-lubaczowski
 14. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy częstochowski
 15. bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy rzeszowski.

W Wigilię Telewizja Republika opublikowała wywiad, w którym abp. Jędraszewski wyraził swoje zaniepokojenie w sprawie działań, jakie podejmują ruchy ekologiczne. Cały wywiad można obejrzeć nad artykułem.

Ekologizm zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki, to coś co się na narzuca, a ta aktywistka (Greta Thunberg – przyp. red.) staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych. To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii, począwszy od Księgi Rodzajów, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga – powiedział metropolita krakowski dla Telewizji Republika.

Wypowiedź biskupa krakowskiego spotkała się z krytyką. Portal Onet.pl cytuje słowa wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja, opublikowane na Twitterze: “nie ma dziś gorszej zarazy w cywilizowanym świecie niż ci, którzy kwestionują konieczność dbania o naszą planetę i jej ochronę”. “Jędraszewski, idź do diabła, tam jest twoje miejsce”.

Źródło: Diecezja Rzeszowska, onet.pl

29-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

biskupi-rzeszowscy-bronia-abpa-jedraszewskiego-list-wideo-9284-00r2kc