REKLAMA

Biskup rzeszowski odwołuje dyspensę od udziału w mszach świętych

RZESZÓW / PODKARPACIE. Biskup rzeszowski Jan Wątroba ogłosił, że od 6 czerwca odwołuje dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. O decyzji poinformowała diecezja rzeszowska.
chalice-1591668_960_720

Foto: pixabay.com

Dekretem z 30 maja 2020 roku biskup Jan Wątroba odwołał obowiązującą w diecezji rzeszowskiej dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszach świętych w niedziele i święta nakazane – podaje ksiądz Tomasz Nowak, rzecznik diecezji rzeszowskiej.

Przypomnijmy, że w związku z zagrożeniem koronawirusem biskup rzeszowski Jan Wątroba, stosownie do rekomendacji Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, 13 marca 2020 roku udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa w mszach świętych osobom w podeszłym wieku, osobom chorym lub mającym objawy infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym sprawującym nam nimi bezpośrednią opiekę, a także wszystkim wiernym, którzy czują obawę przed zakażeniem koronawirusem. Dyspensa ta obowiązywała do końca marca 2020 roku.

Od 28 marca 2020 roku, w związku ze zmianą przepisów rządowych (m.in. ograniczenie liczby uczestników nabożeństw do pięciu osób), biskup rzeszowski udzielił dyspensy wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terytorium diecezji rzeszowskiej aż do odwołania.

W sobotę 30 maja 2020 roku biskup Jan Wątroba dekretem odwołał obowiązującą w diecezji rzeszowskiej dyspensę od obowiązku uczestnictwa w mszach świętych w niedziele i inne święta nakazane. Odwołanie dyspensy będzie obowiązywać od 6 czerwca bieżącego roku. W dekrecie biskup rzeszowski przypomniał, że zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego (nr 2181) obowiązkowi uczestnictwa w mszach świętych nie podlegają wierni, których usprawiedliwia poważna przyczyna natury fizycznej lub moralnej.

Poniżej prezentujemy dekret biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby (zapis oryginalny):

Odwołanie dyspensy

Z dniem 6 czerwca 2020 r. odwołuję obowiązującą w Diecezji Rzeszowskiej od dnia 28 marca 2020 r. dyspensę od obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele i inne święta nakazane.

Zgodnie z wykłądnią Katechizmu Kościoła Katolickiego obowiązkowi temu nie podlegają wierni, których usprawiedliwia poważna przyczyna natury fizycznej i moralnej (np. choroba, pielęgnacja niemowląt itp.) albo otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza.

Wszystkich Diecezjan powierzam dobremu Bogu i opiece Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski.

Z serdecznym błogosławieństwem

bp Jan Wątroba

Biskup Rzeszowski

ks. Piotr Steczkowski

Kanclerz Kurii

Rzeszów, 30 maja 2020 r.

Źródło: diecezja rzeszowska

03-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

biskup-rzeszowski-odwoluje-dyspense-od-udzialu-w-mszach-swietych-9464-00r2kc