REKLAMA

Biblioteki powiatu rzeszowskiego – otwarte centra życia społecznego (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Rozstrzygnięty został konkurs zorganizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie pod honorowym patronatem Starosty Rzeszowskiego Krzysztofa Jarosza. Był to konkurs na najciekawsze wydarzenie organizowane w bibliotekach publicznych powiatu rzeszowskiego w 2024 roku. Miał również inspirować te placówki do aktywnego angażowania lokalnych społeczności.

Był również platformą do wymiany myśli i pomysłów. W ramach konkursu, biblioteki zaprezentowały szereg innowacyjnych działań, ciekawych programów włączających do wspólnego działania zarówno dzieci, jak i dorosłych. Były to inicjatywy wychodzące poza biblioteczne mury i schematy, skutecznie integrujące lokalne społeczności, docierające do szerokiej grupy odbiorców. Niektóre z nich były doskonałym przykładem tego, że biblioteki w gminach powiatu rzeszowskiego to również strażnicy lokalnej kultury i dziedzictwa, bo organizują wydarzenia związane z historią regionu oraz promują to bogate dziedzictwo.

Laureatami tej inspirującej rywalizacji zostały:

I miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie, której dyrektorem jest Pani Grażyna

Paździorny, za działanie pn. „Poczytaj mi babciu”.

To dwudniowe wydarzenie, które połączyło 20 seniorów i 250 przedszkolaków we wspólnym czytaniu bajek, odgrywanych scenkach i warsztatach. Seniorzy, wspierani warsztatami,  przygotowali literaturę, stroje i upominki, a Panie przedszkolanki scenografię.

II miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Dynowie z siedzibą w Bachórzu za „Zajęcia wyjazdowe”. Dyrektorem biblioteki jest Pani Mariola Kaczor.

Cykliczne warsztaty biblioteczne, w których uczestniczyło 576 dzieci i młodzieży. Odbywały się co środę poza murami biblioteki. Program obejmował m.in. bajkoterapię, biblioterapię i teatrzyk Kamishibai, w którym uczestnicy kreowali własne historie. Zajęcia wspierały rozwój emocjonalny i intelektualny dzieci, pomagały w wyrażaniu uczuć, budowaniu empatii oraz radzeniu sobie z emocjami.

III miejsce: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej za inicjatywę pn. „Pocztówka z krainy sztetli”. Dyrektorem placówki jest Pani Anna Heller.

Wydarzenie, które przeniosło uczestników w klimat dawnej żydowskiej gospody. Przybliżono historię oraz codzienne życie błażowskiej społeczności żydowskiej, jej kulturę, zwyczaje oraz kuchnię.

Nagrodę Specjalną Starosty Rzeszowskiego otrzymała zaś Gminna Biblioteka Publiczna w Dynowie z siedzibą w Bachórzu, która zrealizowała przedsięwzięcie pn. „Biblioteka nie jedno ma imię”.

Wydarzenie odbywające się na terenie dawnych włości rodu Starzeńskich w Dąbrówce Starzeńskiej, które zgromadziło liczne grono uczestników. Impreza podkreśliła rangę i rolę biblioteki w rozwoju kultury w regionie  poprzez m.in. wspólne czytanie książek, warsztaty kaligrafii, lepienia z gliny czy naukę tańców dawnych i kucia żelaza. Atrakcje obejmowały występ zespołu z Białorusi, pokaz ognia i występ grupy cyrkowej. Zainaugurowano Quest „Tu działa się historia”.

Konkurs pokazał, że biblioteki łącząc siły pełnią ważną rolę w budowaniu kultury w powiecie – stają się centrami życia społecznego. Oferują przestrzeń do spotkań, warsztatów i wydarzeń kulturalnych, a także do wymieniania poglądów oraz rozwijania zainteresowań. Organizują spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych, angażując i łącząc we wspólnym działaniu te różne grupy wiekowe. Wspierają też edukację oraz umożliwiają mieszkańcom rozwijanie umiejętności zarówno zawodowych, jak i osobistych. Wykorzystują również media społecznościowe do promowania swoich wydarzeń. Jednak, by stały się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych form spędzania czasu, muszą stale rozwijać swoje zbiory, wprowadzać nowoczesne technologie, rozbudowywać ofertę do ciągle rosnących potrzeb i oczekiwań.

Dziękujemy dyrektorom i pracownikom bibliotek z terenu powiatu rzeszowskiego, a także włodarzom tych gmin za zaangażowanie we wspólne budowanie potencjału tych placówek oraz za działalność na rzecz powiatowej społeczności. Konkurs ten potwierdza to, że działalność bibliotek powiatu rzeszowskiego wykracza daleko poza tradycyjne wypożyczanie książek.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców powiatu rzeszowskiego do odwiedzania swoich miejscowych bibliotek oraz do aktywnego uczestnictwa w organizowanych tam wydarzeniach.

Jury konkursu na najciekawsze wydarzenie organizowane w bibliotekach publicznych powiatu rzeszowskiego 2024 roku tworzyli: Joanna Nieroda, zastępca Dyrektora Wydziału Współpracy Gospodarczej i Medialnej Starostwa Powiatowego w Rzeszowie – Przewodnicząca, Natalia Szwedo, specjalista ds. promocji WiMBP w Rzeszowie – Członek oraz Magdalena Wieczorek, dyrektor Samorządowej Biblioteki Publicznej im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej w Kępnie – Członek.

źródło: Powiat rzeszowski
 


11-12-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)