Jak wygląda sytuacja związana z bezrobociem, wynagrodzeniem i liczbą mieszkań oddanych do użytku? Poniżej garść danych od rzeszowskiego Urzędu Statystycznego.
Foto: Archiwum Rzeszów24.pl
W końcu września br. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 79,6 tys. osób i była niższa o 1,6 tys. osób (o 2,0%), niż w poprzednim miesiącu i o 10,7 tys. osób (o 11,9%) niższa, niż we wrześniu ub. roku. Kobiety stanowiły 56,1% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych (przed rokiem 55,0%).
We wrześniu br. w urzędach pracy zarejestrowano 10,3 tys. osób bezrobotnych, tj. o 8,9% więcej, niż przed miesiącem, a o 18,2% mniej, niż przed rokiem. Udział osób rejestrujących się po raz kolejny w nowo zarejestrowanych ogółem obniżył się w stosunku do września ub. roku (o 0,2 p. proc. do 76,9%). Obniżył się także udział osób bez doświadczenia zawodowego (o 2,6 p. proc. do 29,9%), absolwentów (o 0,5 p. proc. do 17,0%) oraz osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy (o 0,2 p. proc. do 3,0%). Stopa napływu bezrobotnych do urzędów pracy (stosunek nowo zarejestrowanych do liczby aktywnych zawodowo) wyniosła 1,1%.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu br. ukształtowało się na poziomie 3997,44 zł i było o 6,1% wyższe, niż we wrześniu 2017 r. (przed rokiem wzrosło o 7,1%). W porównaniu z sierpniem br. płace zmniejszyły się o 1,3%. W Polsce przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 4771,86 zł i wzrosło w odniesieniu do września 2017 r. (o 6,7%), a zmniejszyło się w stosunku do poprzedniego miesiąca (o 0,6%).
W odniesieniu do września ub. roku wzrost płac wystąpił niemal we wszystkich badanych sekcjach. Najwyższy wzrost wynagrodzeń odnotowano w budownictwie oraz w zakwaterowaniu i gastronomii (po 11,2%). Wynagrodzenie wzrosło także w przetwórstwie przemysłowym (o 7,2%), handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 6,6%), transporcie i gospodarce magazynowej (o 5,9%), dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji (o 4,8%) oraz w administrowaniu i działalności wspierającej (o 4,7%). Płace zmniejszyły się w czterech sekcjach, w tym działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 3,8%).
We wrześniu 2018 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania (o 5,1%) oraz mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 99,5%). Spadła natomiast liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 19,4%). Według wstępnych danych, we wrześniu 2018 r. przekazano do użytkowania 676 mieszkań o łącznej powierzchni 68,4 tys. m2. Liczba nowo wybudowanych mieszkań, w porównaniu z wrześniem ub. roku, wzrosła o 33 lokale. W budownictwie indywidualnym przekazano 363 mieszkania (o 21 mniej niż przed rokiem), a w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem 313 mieszkań (o 75 więcej niż we wrześniu ub. roku).
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.