REKLAMA

Bezpłatny test anty-HCV w 2 punktach w Rzeszowie

 

W 12 punktach pobrań ALAB laboratoria w regionie, w tym w dwóch miejscach w Rzeszowie, można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki wirusa HCV. HCV jest wirusem odpowiedzialnym za powstawanie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Zakażenie HCV przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, dlatego ważna jest wczesna diagnostyka.

doctor-563428_960_720_1

Foto: Pixabay.com

Do końca roku w laboratoriach ALAB istnieje możliwość bezpłatnego wykonania pełnej diagnostyki w kierunku zakażenia HCV. W Rzeszowie test anty-HCV można przeprowadzić w dwóch miejscach: ul. Witolda 6b oraz ul. Ślusarczyka 2.

W grupie ryzyka są, m.in.:  osoby, które były wielokrotnie hospitalizowane, regularnie korzystają z zabiegów medycznych, np. u stomatologa, z usług salonów kosmetycznych, salonów fryzjerskich czy tatuażu. Do zakażenia może dojść w przypadku naruszenia ciągłości skóry, gdy do organizmu osoby niezakażonej dostanie się choć odrobina krwi, w której znajduje się wirus HCV. Największe ryzyko przeniesienia zakażenia występuje tam, gdzie nie są zachowane najwyższe standardy higieny oraz sterylizacji. Należy pamiętać o tym, że niektóre zachowania, takie jak dożylne zażywanie narkotyków lub ryzykowne zachowania seksualne, również zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia.

 – WZW typu C przez wiele lat nie musi dawać żadnych specyficznych objawów. Bardzo często jest to zwykłe zmęczenie, bóle stawów, objawy podobne do grypy. Nie identyfikujemy ich z ciężkimi chorobami wątroby, a nieleczone, po 20-30 latach, mogą prowadzić do marskości wątroby, konieczności transplantacji, a nawet do raka wątrobowokomórkowego – mówi ekspert akcji, prof. Robert Flisiak, Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – W niektórych sytuacjach zaawansowanej choroby wątroby spowodowanej przez HCV, żadna z dostępnych metod leczenia może nie być wystarczająca i choroba może zakończyć się śmiercią. Tylko od nas zależy, czy chcemy żyć w nieświadomości, czy zdiagnozować zakażenie HCV zanim rozwinie się marskość lub rak wątroby, rozpocząć leczenie i wyeliminować wirusa z organizmu – dodaje.

W Polsce od 2015 r. roku dostępne są leki pozwalające na skuteczne wyleczenie zakażenia wirusem HCV. Są to rewolucyjne terapie, o blisko 100% skuteczności, bardzo wysokim bezpieczeństwie i minimalnych skutkach ubocznych. Leki te zostały wprowadzone do refundacji w ramach programu lekowego „Leczenia przewlekłego WZW typu C terapią bezinterferonową”.

Wprowadzenie skutecznego leczenia pozwala na pozbycie się wirusa z krwi, dlatego najważniejsze jest to, by znaleźć tych, którzy nie są świadomi swojego zakażenia. Stanowią oni ryzyko dla innych, ponieważ mogą transmitować wirusa na kolejne osoby. Tymczasem wystarczy wykonać krótki i bezbolesny test, by przekonać się, że jesteśmy zdrowi.

– Wykonanie testu polega na nakłuciu opuszka palca, pobraniu kropli krwi. Wynik będzie już znany po 15 minutach. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zgłosić się do jednego z ponad 170 punktów pobrań ALAB w wybranym mieście, w godzinach jego funkcjonowania. W przypadku wykrycia przeciwciał anty-HCV, bezpłatnie zostanie przeprowadzona pogłębiona diagnostyka – komentuje lek. med. Agata Strukow z ALAB laboratoria.

W województwie podkarpackim z bezpłatnego testu kwalifikacji w kierunku zakażenia HCV można skorzystać w 12 punktach pobrań. Ich adresy oraz godziny otwarcia i numery telefonu dostępne są na stronie: www.alablaboratoria.pl

Akcja profilaktyczna prowadzona jest do końca 2018 roku lub do wyczerpania zapasów,
a jej organizatorem jest firma AbbVie w partnerstwie z ALAB laboratoria.

Źródło: materiał nadesłany

24-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)