REKLAMA

Bezpłatne badania wątroby na Placu Farnym

Rzeszów/ Podkarpacie. W czwartek 20 sierpnia 2020 r. od godziny 10 do 20 na Placu Farnym w Rzeszowie na mieszkańców będzie czekał Wątrobus, gdzie zainteresowane osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnego badania wątroby.

Chętni na badanie proszeni są o przybycie o godz. 10 w okolice Wątrobusa, w celu zapisania się na badanie. W ciągu dnia może zostać przebadanych 80 osób – decyduje kolejność przyjścia na zapis.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest aktualnie jednym z poważniejszych wyzwań medycznych. Uznawana jest za globalną epidemię i może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Zbyt późne rozpoznanie i brak leczenia, mogą powodować progresję do bardziej zaawansowanych stadiów choroby,  prowadząc u części pacjentów do rozwoju włóknienia, marskości lub raka wątrobowokomórkowego, który może rozwinąć się na każdym etapie choroby. Niestety, mniej niż połowa Polaków – odpowiednio 47,1% oraz 35,4% zdaje sobie sprawę z tych zagrożeń. Aby edukować pacjentów, przyspieszyć diagnostykę i wczesną interwencję, w sierpniu 2020 roku rusza ogólnopolska akcja badań profilaktycznych. W 17 największych miastach Polski w specjalnie przygotowanym busie, tzw. „Wątrobusie”, mieszkańcy będą bezpłatnie mogli wykonać profilaktycznie nieinwazyjne badanie zasięgu włóknienia wątroby. Inicjatorem akcji jest firma Sanofi. – informują organizatorzy 

dwiedzając Mobilny Punkt Badania Wątroby, będzie można skorzystać z badania przy pomocy nowoczesnego urządzenia FibroScan. Ma ono na celu szybkie określenie stanu tego narządu pod kątem stopnia stłuszczenia i zasięgu włóknienia, które są następstwem NAFLD. Po przeprowadzeniu badania, pacjent otrzyma wynik, który będzie mógł skonsultować ze swoim lekarzem i ustalić dalsze postepowanie, na podstawie dołączonych do wyniku prawidłowych zakresów poszczególnych parametrów określających stopień stłuszczenia i zasięg włóknienia. Do skorzystania z tej możliwości zachęcamy szczególnie osoby będące w grupie ryzyka NAFLD, m.in. z nadwagą lub otyłością, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami gospodarki lipidowej czy chorobami sercowo-naczyniowymi.

Więcej informacji na stronie: https://www.sanofi.pl/pl/o-nas/inicjatywy-wydarzenia/zbadajwatrobe

Źródło: Urząd Mista Rzeszowa

Autor: Amelia Krupik

19-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)