REKLAMA

Atak zimy. Zebranie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACKIE. Intensywne opady śniegu, trudne warunki na podkarpackich drogach oraz zagrożenia związane z dużymi spadkami temperatur były tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

N70A9794-1200x800

Foto (2): Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Wcześniej sytuacja meteorologiczna na terenie kraju została omówiona w trakcie wideokonferencji wojewodów z kierownictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Spotkaniu z przedstawicielami służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz reprezentantami samorządów przewodniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Od wczoraj, w związku z możliwością wystąpienia intensywnych opadów śniegu na obszarze województwa podkarpackiego, obowiązywał 3. stopień zagrożenia meteorologicznego. Dziś w godzinach wieczornych i w nocy spodziewane są opady marznącego deszczu, które mogą powodować oblodzenie dróg i chodników.

 Kolejne intensywne opady śniegu spodziewane są w środę i czwartek. Natomiast według prognoz, od piątku czeka nas duże ochłodzenie. Temperatura w najbliższy weekend może spaść do -20 stopni – powiedział w trakcie spotkania Krzysztof Jurczak, kierownik Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW w Krośnie.

Najtrudniejsza sytuacja w ostatnich godzinach panowała na drogach. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich skierowały do pracy niemal 200 jednostek zimowego utrzymania ruchu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez przedstawicieli tych instytucji – cała sieć dróg krajowych i wojewódzkich jest przejezdna, natomiast na nawierzchniach wciąż zalega warstwa zajeżdżonego i luźnego śniegu.

 Cieszę się, że utrzymaliśmy przejezdność dróg. Niestety wiele wskazuje na to, że najgorsze dopiero przed nami, bo prognozy nie wyglądają optymistycznie. W najbliższym czasie istnieje potrzeba podjęcia działań w celu możliwie najlepszego zachowania stanu dróg, aby spodziewana gołoledź stanowiła jak najmniejsze zagrożenie dla mieszkańców naszego regionu. Pragnę też szczególnie uczulić na los osób bezdomnych oraz osób starszych i niepełnosprawnych, które mogą wymagać pomocy odpowiednich służb i zaangażowania samorządów – powiedziała do zebranych wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda zaapelowała także do samorządowców, aby zwrócili się do zarządców obiektów wielkopowierzchniowych z pilną prośbą i apelem o systematycznie usuwanie zalegającej na dachach pokrywy śnieżnej.

N70A9798-1200x800

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

08-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

atak-zimy-zebranie-wojewodzkiego-zespolu-zarzadzania-kryzysowego-foto-5070-00r2kc