REKLAMA

Atak zimy na Podkarpaciu! Intensywny śnieg, ostrzeżenia przed mrozem

RZESZÓW / PODKARPACIE. W czwartek 11 lutego wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w trybie pilnym zwołała posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W kolejnych dniach spodziewane są opady śniegu, którym towarzyszyć mogą silne podmuchy wiatru. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 1. stopnia przed mrozami. Temperatura już najbliższej nocy spadnie do nawet -19 stopni w rejonach podgórskich.

zima-1200x900
Foto: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Trudna sytuacja w szczególności dotyczy miast. Otrzymujemy sygnały od mieszkańców Rzeszowa, Przemyśla, Krosna i wielu innych miejscowości o problemach, z jakimi w ostatnich dniach muszą borykać się kierowcy, ale przede wszystkim piesi. Bardzo gorąco do państwa apeluje, aby zwrócić uwagę na zaspy przy przejściach oraz przystankach autobusowych. Pokonywanie takiej przeszkody, szczególnie przez osoby starsze,  stwarza ryzyko potrącenia przez nadjeżdżające pojazdy – powiedziała podczas czwartkowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wojewoda Ewa Leniart.

Możliwość wystąpienia czasowych problemów z przejezdnością na niektórych drogach zgłaszali starostowie powiatów: sanockiego, krośnieńskiego i jasielskiego.

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich przyznali, że choć drogi są przejezdne, to warunki do jazdy są trudne. Nawierzchnie na w większości dróg są białe, gdzieniegdzie zalega błoto pośniegowe i jest ślisko.

W ciągu nadchodzącego tygodnia nie możemy liczyć na zmianę panującej aury. Temperatura już najbliższej nocy spadnie do nawet -19 stopni w rejonach podgórskich. Także tej nocy, na wschodzie województwa pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne.

 


 

IMGW wydał ostrzeżenie 1. stopnia przed silnymi mrozami. Obejmuje ono powiaty: dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, Rzeszów, stalowowolski, strzyżowski, Tarnobrzeg i tarnobrzeski

W wymienionym obszarze prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -17°C do -15°C. Temperatura maksymalna w dzień od -12°C do -10°C. Wiatr o średniej prędkości od 15 km/h do 25 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia szacuje się na 80 procent.

 

Podobne ostrzeżenie wydano też dla powiatów: bieszczadzkiego, brzozowskiego, jasielskiego, krośnieńskiego, leskiego, przemyskiego i sanockiego.

W tym obszarze prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -21°C do -16°C. Temperatura maksymalna w dzień od -14°C do -12°C. Wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h.

 

Ostrzeżenie 1. stopnia dla wszystkich wymienionych powiatów jest ważne od godz. 22:00 dnia 11.02.2021 do godz. 09:00 dnia 13.02.2021.

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki, IMGW

11-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.