REKLAMA

Andrzej Duda podpisał ustawę o rosyjskich wpływach. Skrajne komentarze polityków! (VIDEO)

POLSKA. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę powołującą komisję do spraw rosyjskich wpływów. Głowa państwa skierowała jednocześnie dokument do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny, w trybie kontroli następczej. – To forma obrony interesów Rzeczypospolitej. Podpisując ustawę, jednocześnie kieruję ją w trybie następczym do TK, by odniósł się on do zgłaszanych wątpliwości – zaznaczył prezydent Duda. Ta ważna dla kraju sprawa wywołała gorące dyskusje i falę komentarzy. Co powiedzieli liderzy poszczególnych ugrupowań?

Podpisuję ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022 – poinformował Prezydent RP Andrzej Duda.

Jednocześnie zapowiedział, że ustawa zostanie skierowana do do Trybunału Konstytucyjnego trybie następczym, po to, aby zbadać wszystkie kontrowersje i wątpliwości.

–  Transparentność wyjaśniania ważnych kwestii publicznych, politycznych ma dla mnie absolutnie kluczowe znaczenie – mówił Prezydent RP w oświadczeniu wygłoszonym w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.

Opinia publiczna powinna sama wyrabiać opinię na temat tego, jak działają jej przedstawiciele, także ci wybierani w wyborach powszechnych, którym powierzane były bardzo odpowiedzialne funkcje państwowe, w jaki sposób je realizowali, jak rozumieli interesy Rzeczypospolitej, czy one rzeczywiście były w należyty sposób realizowane. Opinia publiczna powinna o tym przekonać się bezpośrednio.


foto: Jakub Szymczuk / KPRP – Fb

Podpisuję ustawę, dlatego, że uważam, że powinna wejść w życie. Wierzę w to, że parlament w sposób odpowiedzialny wybierze członków tej komisji, tak, aby ostateczny jej skład nie nasuwał wątpliwości, czy komisja będzie pracowała w sposób obiektywny – to kwestia odpowiedzialności parlamentu – dodał Andrzej Duda.

Chcę też bardzo mocno zaznaczyć, że ta ustawa nie przewiduje, by werdykt komisji jako taki eliminował z życia publicznego czy politycznego. Jest możliwość skorzystania z drogi sądowej. W moim przekonaniu jest to bardzo silna gwarancja konstytucyjna – możliwość odwołania się do dwuinstancyjnego postępowania sądowego. Ale ponieważ są podnoszone wątpliwości konstytucyjne, oprócz podpisania ustawy skieruję ją jednocześnie w tzw. trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego – wyjaśnił.

Na decyzję głowy państwa czekano z niecierpliwością i sądząc po nastrojach wśród klasy politycznej, należała ona do jednych z najważniejszych, jakie Andrzej Duda podejmował w tej kadencji. Wielkimi krokami zbliżają się wybory, dlatego sprawa ta nabiera dodatkowego ciężaru.

Tak Andrzej Duda argumentował podjęcie decyzji:

video: Kancelaria Prezydenta RP – Facebook

Tuż po ogłoszeniu decyzji, w sieci zawrzało. W ogólnopolskich mediach dyskusja goniła dyskusję, nie zabrakło również komentarzy na Twitterze ze strony liderów poszczególnych ugrupowań politycznych.

BEATA SZYDŁO – Prawo i Sprawiedliwość

Wyjaśnianie i naświetlanie opinii publicznej kwestii rosyjskich wpływów trwa już w wielu krajach Europy. W Parlamencie Europejskim specjalna komisja INGE2, której jestem wiceprzewodniczącą, zajmuje się między innymi rosyjskimi próbami ingerencji w europejskie procesy polityczne. Bardzo dobrze, że także w Polsce zostanie powołana komisja do spraw badania rosyjskich wpływów. Dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za szybkie podpisanie ustawy, która umożliwi przeanalizowanie spraw kluczowych dla bezpieczeństwa Polski.

BORYS BUDKA – Platforma Obywatelska

Kolejny raz strach przed prezesem i bezwzględne posłuszeństwo wygrały z normami konstytucyjnymi i elementarną przyzwoitością. (p)Rezydent.

KRZYSZTOF GAWKOWSKI – Lewica 

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu Lewica złoży projekt uchylający wszystkie przepisy tej haniebnej ustawy.

PAD wybrał interes PiS a nie interes Polski, ale nikogo nie zawiódł, bo wiemy, że od lat jest pomocnikiem Kaczyńskiego i długopisem Morawieckiego.

KRYSTIAN KAMIŃSKI – Konfederacja

Ta komisja powstaje całkowicie wbrew Konstytucji. Nie może być tak, że jakaś komisja – to nawet nie jest sejmowa komisja, bo sejmowe komisje działają wg regulaminu Sejmu, a ta komisja została specjalną ustawą powołana – więc ta komisja ma prawo do decyzji administracyjnych! Co łamie naszą Konstytucję!

SZYMON HOŁOWNIA – Polska 2050

Prezydent RP poważnie osłabił dziś nasz kraj, wewnętrznie i zewnętrznie. Na pół roku przed wyborami, w obliczu wojny tuż za granicą, postanowił nakręcić polsko – polską wojnę domową do oporu. I gdy, jak nigdy, potrzebujemy spokoju, prawdy i sprawdzonych informacji, radośnie otworzył PiS-owską fabrykę przedwyborczych kłamstw. Nie weźmiemy udziału w tej farsie, na którą patrząc – putinowska Rosja zaciera dziś ręce. Trafnie zdiagnozował pan chorobę, panie Prezydencie, ale podał polskiej demokracji truciznę zamiast leku. Proszę być dziś pewnym jednego – demokracja pana przeżyje.

WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ – PSL

Ustawa wprowadzająca sąd kapturowy nad politykami opozycji z podpisem prezydenta. To fatalna decyzja. Miejsce tej sprzecznej z Konstytucją, prawem międzynarodowym i zdrowym rozsądkiem bolszewickiej ustawy jest w koszu!

źródło: Red., Twitter

30-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)