REKLAMA

Ambasador Izraela w Polsce odwiedził Podkarpacie

RZESZÓW, STRZYŻÓW / PODKARPACIE. Alexander Ben Zvi, ambasador Izraela w Polsce, przyjechał na Podkarpacie w związku uroczystością wręczenia medalu i dyplomu honorowego “Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” śp. Michałowi Świętoniowi oraz jego śp. dzieciom Piotrowi i Bronisławie. Ambasador spotkał się także z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem.

A88A9278

Foto: Daniel Kozik, Kancelaria Zarządu UMWP

W czwartek 20 lutego (godzina 10:00) ambasador Izraela w Polsce Ben Zvi wziął udział we wręczeniu medalu i dyplomu honorowego “Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” śp. Michałowi Świętoniowi oraz jego śp. dzieciom Piotrowi i Bronisławie. Uroczystość odbyła się w Strzyżowie, w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia.

W czasie wojny rodzina Świętoniów z Niewodnej (powiat strzyżowski) ukrywała 8-osobową żydowską rodzinę Resslerów, która przeżyła Holocaust dzięki pomocy nagrodzonych pośmiertnie mieszkańców Podkarpacia. Tytuł jest przyznawany od 1963 roku przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

19 lutego ambasador Izraela odwiedził Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Podczas spotkania marszałek Ortyl zaprosił ambasadora do odwiedzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej. Wspomniał o organizowanych tam uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Opowiedział także ambasadorowi, jak i kiedy zrodziła się inicjatywa budowy muzeum. – Pokazywanie tej historii jest naszym obowiązkiem – powiedział podczas spotkania marszałek Ortyl.

Marszałek wspomniał również o Abrahamie Segalu, jego historii, nadanych mu odznaczeniach, nazywając go “przyjacielem Markowej”. Oprócz kwestii historycznych, rozmowa dotyczyła także spraw bieżących, jak podkreślił marszałek: – Powinniśmy oprócz dbania o dziedzictwo historyczne, szukać także dróg współpracy gospodarczej i turystycznej.

Ambasador Alexander Ben Zvi zgodził się z tym, stwierdzając, że również dostrzega potrzebę współpracy m.in. na płaszczyźnie gospodarczej, co skłoniło go do odwiedzenia Podkarpacia i poszerzenia wiedzy o możliwościach inwestycyjnych naszego regionu. Jak powiedział ambasador, izraelskie firmy poszukują specjalistów z Europy, np. informatyków i programistów, co może być płaszczyzną współpracy. Wspomniał także o dążeniach do bezpośredniej wymiany między szkołami polskimi i izraelskimi, na co kładzie teraz nacisk. Podkreślił też, że dużo studentów z Izraela studiuje obecnie w Polsce np. medycynę.

Więc współpraca na poziomie akademickim również jest przyszłościowa – zauważył ambasador.

Źródło: red., UMWP

20-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

ambasador-izraela-w-polsce-odwiedzil-podkarpacie-2703-00r2kc