REKLAMA

Akt oskarżenia przeciwko byłemu oficerowi UB z Rzeszowa. Grozi mu 5 lat więzienia

RZESZÓW / PODKARPACIE. Były oficer śledczy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie Leopold R. został oskarżony o popełnienie zbrodni komunistycznej. Grozi mu 5 lat pozbawienia wolności.

46c281c23bb50a5ff3fdf9132fc4e0a8-500x350

Foto: pk.gov.pl

Prokurator Oddziałowej Komisji ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu skierował do Sądu Rejonowego w Rzeszowie akt oskarżenia w sprawie byłego oficera Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie. Leopold R. miał znęcać się psychicznie oraz fizycznie nad działaczem niepodległościowym Stanisławem W.

Do przekroczenia uprawnień przez oficera śledczego UB doszło w styczniu i lutym 1952 roku. Leopold R. przesłuchiwał Stansława W. w tak zwanej ciemnicy. Pomieszczenie to było zawilgocone, pozbawione dostępu do światła i ogrzewania. Oficer UB torturował Stanisława W., kopiąc go po ciele i zmuszając do siadania na nóżce od taboretu Czyny te miały prawdopodobnie miejsce w porozumieniu z innymi funkcjonariuszami.

Przesłuchany przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie Leopold R. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Byłemu oficerowi UB grozi 5 lat więzienia za popełnienie zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości.

Źródło: PR Rzeszów

19-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

akt-oskarzenia-przeciwko-bylemu-oficerowi-ub-z-rzeszowa-grozi-mu-5-lat-wiezienia-4513-00r2kc