REKLAMA

Akcja REFERENDUM #podpiszBronek rozpoczęta

RZESZÓW / PODKARPACIE. W niedzielę 31 maja 2015 w Rzeszowie rozpoczęła się akcja REFERENDUM #podpiszBronek.

Akcji koordynuje lokalny działacz polityczny, Ireneusz Dzieszko. Publikujemy jego list do Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz apel.

“Pan Bronisław Komorowski
Prezydent RP

Ze sposobu sformułowania pytań referendalnych widać, iż Pan Prezydent i zapewne cała obecna klasa polityczna tak naprawdę doskonale rozumiecie, na czym polega problem. Dwa pierwsze pytania sprowadzają się do tego, czy obecny system polityczny ma trwać, czy też Polacy życzą sobie nowej oferty. Ostatnie pytanie opisuje kwestię stosunku państwa do obywatela. Czy jeżeli klasa polityczna od wielu lat nie jest w stanie napisać porządnie ustaw podatkowych, to ciężar wad prawa można przerzucać nadal na obywateli? Pytanie to można by uogólnić: czy jesteście dalej w stanie znosić to, że od wielu lat my rządzący nie możemy sobie poradzić ze zdefiniowaniem sprawiedliwych reguł gry w Polsce? Obecna klasa polityczna mówi: będziemy się starać, dajcie nam kolejną szansę.

Pan Prezydent uczestniczył w życiu publicznym już w czasach PRL. Gdzieś tak od połowy lat 70-tych sytuacja zdaje się była bardzo podobna. Narastało przekonanie, że układ polityczny się wyczerpał. Zawsze w takim przypadku można przez jakiś czas tłumić i tamować tendencje. Niewątpliwie, obecne system finansowania partii i ordynacja dają duże możliwości. Jednak im dłużej będzie się to czynić, tym rzecz zrobi się coraz bardziej niebezpieczna. A czy są jeszcze jakieś szanse na to, że zwyrodniały aparat partyjny obecnych ugrupowań stworzy nową jakość? Czy obecne duże partie nie przypominają właśnie PZPR z połowy lat 70-tych, w której spotkać można było przede wszystkim karierowiczów?

Trafne zakreślenie obszarów pytań referendalnych wskazuje, iż o wszystkim tym Pan Prezydent świetnie wie. Mamy jednak wrażenie, że od kilku dni pod dywanem odbywają się jakieś niedobre zjawiska. Targi obecnych dużych partii wokół tego, by referendum spróbować odwołać. Na razie, brakuje jeszcze ostatniego podpisu Pana Prezydenta, co niektórzy mogą chcieć wykorzystać. Oczywiście później złe zamiary wobec referendum będzie miał najprawdopodobniej następca Pana Prezydenta. Stosunek jego macierzystego ugrupowania do zagadnień referendalnych jest powszechnie znany. Zwłaszcza do finansowania partii z budżetu, będącego oczkiem w głowie obecnego kierownictwa PiS.

Referendum będzie plebiscytem. Kto za, a kto przeciw kontynuacji obecnego systemu politycznego. Rozumiemy, iż osobiście Pan Prezydent opowiada się zapewne za jego kontynuacją. Jednak wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich pokazał jasno, iż wzbiera fala osób przekonanych o konieczności zmian. Blokowanie tego głosu nic nie da. O wiele uczciwsze, sprawiedliwsze i lepsze dla Polski jest skonfrontowanie się z nim. Niech ludzie zadecydują. Jeżeli obecne duże partie przekonają wyborców do siebie jeszcze raz, przecież to referendum wygracie. Jeżeli nie, na dłuższa metę i tak nie jesteście w stanie wmawiać ludziom,że chcą tego, na co się nie godzą.

Dlatego prosimy Pana Prezydenta, by nie przedłużał czasu niepewności i złożył swój podpis kończący procedurę decydowania o przeprowadzeniu referendum. Mówiąc językiem kampanii: #podpiszBronek”

Ireneusz Dzieszko
Koordynator „Ruchu Obrony Referendum 2015”

DSCF4060

REFERENDUM 6 WRZEŚNIA 2015 ROKU BĘDZIE PLEBISCYTEM

Kto za, a kto przeciw kontynuacji obecnego systemu politycznego. Rozumiemy, iż osobiście Pan Prezydent Komorowski opowiada się zapewne za jego kontynuacją. Jednak wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich pokazał jasno, iż wzbiera fala osób przekonanych o konieczności zmian. Blokowanie tego głosu nic nie da. O wiele uczciwsze, sprawiedliwsze i lepsze dla Polski jest skonfrontowanie się z nim. Niech ludzie zadecydują. Jeżeli obecne duże partie przekonają wyborców do siebie jeszcze raz, przecież to referendum wygra i PO i PiS. Jeżeli nie, na dłuższa metę i tak nie jesteście w stanie wmawiać zwykłym ludziom, że chcą tego, na co się nie godzą – apeluje Ireneusz Dzieszko, Koordynator „Ruchu Obrony Referendum 2015”

Dlatego prosimy Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego, by nie przedłużał czasu niepewności i złożył swój podpis kończący procedurę decydowania o przeprowadzeniu referendum. Dlatego, mówiąc językiem kampanii: #podpiszBronek – dodaje.

materiał nadesłany

02-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

akcja-referendum-podpiszbronek-rozpoczeta