REKLAMA

Akcja #otwieraMY. Rzeszowscy restauratorzy spotkali się z posłem Bużem

RZESZÓW / PODKARPACIE. W piątek 15 stycznia br. przedstawiciele rzeszowskiej branży gastronomicznej spotkali się w biurze poselskim Wiesława Buża, rzeszowskiego posła Lewicy, by omówić planowaną akcję okazania obywatelskiego nieposłuszeństwa. Chodzi o akcję #otwieraMY, która zakłada otwarcie m.in. lokali gastronomicznych, mimo pandemii i obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

138739433_1533004723564687_3459375610059592279_n

Foto: Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Wiesława Buża 

Restauratorzy zgłaszali palące problemy dotyczące niemożności dalszego funkcjonowania. Jednym z podnoszonych tematów była kwestia lokali, które rozpoczęły swoja działalność przed 31 grudnia 2019. Data ta jest cezurą przyjętą w tarczach finansowych, jako kryterium możliwości ubiegania się o wsparcie finansowe.

W spotkaniu wzięli udział właściciele lokali:

 • Pub Piwnica,
 • Parole Art Bistro,
 • Pijalnia Rzeszowska,
 • Hokus Pokus,
 • Bue Bue,
 • Prohibicja,
 • Życie jest Piękne,
 • Roko Pub,
 • Bellanuna.

Restauratorzy zwracali uwagę na brak uwzględnienia w projektach pomocowych przedsiębiorstw, które rozpoczęły swoją działalność w terminie późniejszym, co skutecznie uniemożliwia tym biznesom ubieganie się o środki. Dla restauratorów problemem jest także poczucie bezradności wynikające z braku kontaktu z instytucjami odpowiadającymi za udzielanie pomocy. Czują się pozostawieni sami sobie, ponieważ w urzędach “odbijają się od ściany”.

Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, którzy byli obecni na spotkaniu, notują od 70 do 90 procent spadku w obrotach, co nie pozwala im pokryć kosztów stałych, nie mówiąc o wypracowaniu zysku. Problemem jest też konieczność opłacenia koncesji na alkohol, której stawka jest uzależniona procentowo od wysokości  sprzedaży. W  ubiegłym  roku  nie  mogli  sprzedawać  alkoholu, a opłatę musieli uiścić.

Uzgodnienie ze spotkania jest takie, że Poseł Wiesław Buż zwróci się z wnioskiem do władz podkarpackich gmin, w którym zawnioskuje o rozwiązanie tego problemu, z sugestią odstąpienia od egzekwowania należności z tytułu koncesji, by brak opłaty z uwagi na brak środków nie spowodował wygaśnięcia koncesji dla restauratorów – przekazuje Izabela Szpiech – Kasica, asystent Posła na Sejm RP Wiesława Buża.

Poseł zapewnił, że zwróci się także do premiera z interpelacją, w której opisze przedstawione problemy i zawnioskuje o wskazanie przez rząd rozwiązań, które im zaradzą i doprowadza do właściwego i pilnego skierowania pomocy dla przedsiębiorców.

Uczestnicy spotkania umówili się na kolejne spotkanie z posłem w najbliższych dniach. Ponadto biuro poselskie przekazało materiały formalno-prawne zawierające instrukcje, jak należy się zachować w wypadku kontroli.

Źródło: Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Wiesława Buża

15-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

akcja-otwieramy-rzeszowscy-restauratorzy-spotkali-sie-z-poslem-buzem-2422-00r2kc