REKLAMA

Absolwent IV LO w Rzeszowie nominowany do Nobla w dziedzinie fizyki!

Profesor Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie jest wymieniany wśród głównych kandydatów do zdobycia tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. O tym, czy profesor otrzyma tę prestiżową nagrodę dowiemy się we wtorek.

artur_ekert_2016
Foto: quantumlah.org

Artur Ekert na co dzień pracuje na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest też profesorem honorowym Lee Kong Chian na Narodowym Uniwersytecie Singapuru.

Jak podaje szwedzka agencja prasowa TT, naukowiec ma szansę być nagrodzony Noblem za pracę nad technologiami informatycznymi, w tym za kryptografię kwantową, której jest współtwórcą.

Artur Ekert to absolwent rzeszowskiego IV Liceum Ogólnokształcącego. W Rzeszowie spędził dzieciństwo, gdzie był wychowywany przez dziadków.

TT informuje, że znaczenie badań naukowców jest tym większe, im więcej został on cytowany w innych pracach. O wyborze laureata decyduje także wpływ na rozwój ludzkości i przełomowość odkrycia.

Oprócz prestiżowego tytułu, Komitet Noblowski przyznaje również nagrodę w wysokości 9 milionów koron (około 780 tysięcy euro). Laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki poznamy we wtorek.

07-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

absolwent-iv-lo-w-rzeszowie-nominowany-do-nobla-w-dziedzinie-fizyki-1808-00r2kc