PODKARPACIE: “Policjanci bez mundurów” – tak o służbowych czworonogach mówią funkcjonariusze. Psy policyjne tropią ślady pozostawione przez sprawców przestępstw, pomagają w poszukiwaniu osób zaginionych, poszukują substancji zabronionych. Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zorganizował zajęcia doskonalące dla przewodników psów służbowych komend miejskich i powiatowych z województwa podkarpackiego.
Policyjne psy służbowe są niezastąpione. Mają doskonały węch, umiejętność działania bez względu na pojawiające się bodźce, którymi mogą być m.in. strzały czy obecność tłumu. Są szkolone do zadań specjalnych, bezwzględnie posłuszne swojemu przewodnikowi. To właśnie ta więź, pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem, zbudowana już od początku wspólnej drogi podczas kursu specjalistycznego w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach decyduje, że przewodnik z psem to w policyjnej służbie duet doskonały.
W minionym tygodniu, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zorganizował szkolenie dla przewodników psów służbowych. Wzięli w nim udział funkcjonariusze z komend miejskich i powiatowych naszego garnizonu. Szkolenia przewodników i ich podopiecznych prowadzone są cyklicznie. Poprzez tego typu ćwiczenia doskonali się nabyte umiejętności policyjnych czworonogów oraz utrzymuje ich sprawność fizyczną.
Psy służbowe są powszechnie używane do pracy w Policji we wszystkich krajach świata, szczególnie do patrolowania oraz tropienia. Najbardziej popularny jest owczarek niemiecki. Inne rasy przydatne w służbie policyjnej to rottweilery, sznaucery, owczarki belgijskie, dobermany oraz labradory. Czworonogi są szkolone nie tylko do patrolowania i tropienia ale także do wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych, broni i łusek, zwłok ludzkich, ratownictwa wodnego oraz do identyfikacji śladów zapachowych ludzi.
W garnizonie podkarpackim obecnie służbę pełni 18 psów. Są to owczarki niemieckie i owczarki belgijskie. Na co dzień pełnią służbę patrolową ale wykorzystywane są również do tropienia śladów ludzkich na miejscach różnych zdarzeń, biorą także udział w zabezpieczaniu imprez masowych.
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie na co dzień współpracuje z innymi służbami wykorzystującymi psy m.in. z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej, Służbą Więzienna, Strażą Ochrony Kolei czy Stowarzyszeniem Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami „STORAT”.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz