KLĘSKA ŻYWIOŁOWA. Wojewoda udzieli wsparcia finansowego
PODKARPACIE. Ponad 2700 strażaków i druchów OSP pracowało w weekend przy usuwaniu skutków nawałnic, jakie przeszły przez Podkarpacie. Najbardziej ucierpiały powiaty rzeszowski, jarosławski i przemyski. Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul uruchomiła już procedurę wypłaty rekompensat dla poszkodowanych mieszkańców.
Alerty przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyłało w całym kraju już w czwartek i piątek. Dla Podkarpacia załamanie pogody przewidywano przede wszystkim na piątek i sobotę. Na podstawie prognoz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz służby ratunkowe w całym regionie już w czwartek zostały postawione w tryb wzmożonej czujności.
Podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołanego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, wojewoda Teresa Kubas-Hul rozmawiała tego dnia z władzami podkarpackich powiatów oraz służbami odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa w regionie.
Zdecydowano przede wszystkim o zwiększeniu liczby strażaków i policjantów podczas weekendowej służby. Wojewoda zwróciła się także do samorządów z apelem o ustalenie wśród pracowników urzędów dodatkowych dyżurów. Żywioł najmocniej dał się we znaki w sobotę w ciągu dnia. Jak informuje WCZK, na godz. 24:00 22.06.2024 r. w regionie odnotowano łącznie aż 494 zdarzenia atmosferyczne, najwięcej w powiatach: rzeszowskim – 123, jarosławskim – 106,
przemyskim – 113, przeworskim – 36 i brzozowskim – 33.
– Na chwilę obecną zweryfikowanych uszkodzeń dachów jest 74, w tym w powiecie rzeszowskim 49. Wśród nich są 42 budynki mieszkalne i 7 gospodarczych. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy gminy Dynów, głównie miejscowości Harta i Ulanica – informuje Dyżurny Operacyjny WCZK w Rzeszowie. Budynki, głównie ich dachy i elewacje zostały uszkodzone także w pow. jarosławskim (7), przemyskim (10), brzozowskim (2), przeworskim (3), leskim (1). Na terenie gminy Jawornik Polski odnotowano duże straty w drzewostanie i uprawach rolnych.
W wyniku zdarzeń atmosferycznych 2 osoby zostały poszkodowane (m.in. mężczyzna uderzony w głowę belką z dachu). W wyniku panujących warunków pogodowych doszło do wywrócenia się 3 łodzi w okolicy cypla na Jeziorze Solińskim. 4 osoby zostały podjęte przez ratowników WOPR, z czego jeden poszkodowany został przewieziony na obserwację do szpitala.
W niedzielę około południa wójt gminy Dynów zwrócił się do WCZK z prośbą o dodatkowe 30 plandek wraz z liną do ich mocowania w celu zabezpieczenia uszkodzeń. Plandeki zostały wydane z zasobów wojewódzkich dla miejscowości Harta i Ulanica. Łącznie dla gminy Dynów wydano 60 sztuk plandek wraz z liną do ich mocowania. Dodatkowo dla służb i straży prowadzących działania w gminie Dynów przekazano suchy prowiant i wodę.
– Uruchomiliśmy już także procedury, które pozwolą wypłacić pomoc finansową zarówno poszkodowanym mieszkańcom, jak i za straty w uprawach rolnych. Pracownicy Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego pomogą przygotować wszelkie potrzebne dokumenty. Jesteśmy także w bieżącym kontakcie z przedstawicielami samorządów, wspólnie organizujemy pomoc i oceniamy
szkody – mówi wojewoda Teresa Kubas-Hul, która w niedzielne popołudnie była w dotkniętej przez żywioł Harcie.
W pomocy mieszkańcom poszkodowanym przez żywioł, głównie w sobotę brało udział 2708 strażaków: PSP 325 oraz OSP i druhów 2383. W akcjach wykorzystano 558 pojazdów.
– Bardzo dziękuję przedstawicielom wszystkich służb, które były zaangażowane w pomoc potrzebującym. Wasze zaangażowanie we wszystkie akcje było ogromne – mówi wojewoda Teresa Kubas-Hul.
W niedzielę od północy do wczesnych godzin wieczornych na terenie całego województwa wpłynęło już tylko jedno zgłoszenie, na podstawie którego służby ratunkowe zadysponowano do usunięcia powalonego konaru z jezdni. Miejscami na Podkarpaciu występują jeszcze pojedyncze przerwy w dostawie energii elektrycznej, ale wszelkie awarie są na bieżąco usuwane.
Pomoc finansowa dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych realizowana jest na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dokumentu Zasady udzielania, ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pomocy finansowej w formie zasiłków celowych, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych.
Pomoc jest udzielana w formie zasiłku celowego, a wypłaty zasiłków dokonywane są przez właściwe miejscowo ośrodki pomocy społecznej. W celu uruchomienia środków na zasiłki celowe z budżetu Wojewody wójt/burmistrz/ prezydent sporządza i przedstawia Wojewodzie odpowiedni wniosek.
źródło: PUW
zdj: PUW / materiały nadesłane
Udostępnij ten artykuł znajomym:
UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook
Tagi: nawałnice, Podkarpacie, rekompensaty, wojewoda
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz