5 wskazówek: Jaki obraz do salonu w stylu klasycznym?
Styl klasyczny we wnętrzu cechuje się ponadczasowością i uniwersalnością. Ze względu na swoją łagodność i nienachalną elegancję idealnie nadaje się do centralnego pomieszczenia domu, jakim jest salon. Czym więc ozdobić salon urządzony w stylu klasycznym? I będąc bardziej precyzyjnym, jaki obraz wybrać do salonu urządzonego w stylu klasycznym?
Mówi się często, że to kuchnia jest sercem domu. Jednakże salon pełni równie ważną funkcję. To właśnie w salonie odpoczywamy po całym dniu pracy, oglądamy telewizję, czytamy książki na wygodnej sofie, czy też przyjmujemy gości. Ze względu na swój złożony i wielofunkcyjny charakter warto urządzić go w stylu gustownym, ale i ciepłym – wzmacniającym atmosferę relaksu i intymności, ale także elegancji i kunsztu. Takim właśnie stylem, który idealnie nadaje się do salonu jest styl klasyczny. Od lat modny i niezwykle popularny cechuje się symetrią, harmonią i jakością. Urządzając salon w stylu klasycznym, nie można zapomnieć o dekoracjach. Jednym z podstawowych elementów dekoracyjnych, którym możemy ozdobić ściany w klasycznym salonie są oczywiście obrazy. Jaki obraz wybrać do salonu w stylu klasycznym – oto kilka wskazówek:
Kolorystyka
Wnętrza urządzone w stylu klasycznym w opozycji do bardzo modnych ostatnio wnętrz nowoczesnych cechują się jasną, stonowaną, nie mylmy z mdłą, kolorystyką. Brązy, beże, złoto, biel – to kolory, które powinny dominować w klasycznych wnętrzach. Dekoracje – zarówno tekstylia, takie jak zasłony, poduszki dekoracyjne powinniśmy więc wybierać z jasnej palety barw. Jak komentuje Justyna Czapla, wieloletnia dekoratorka firmy Eurofirany, w której to od lat doradza Klientom, jak gustownie i pięknie urządzić swoje wnętrza: – W salonach w stylu klasycznym często dominuje jasna, spokojna tonacja. W parze z nią idą dodatki, takie jak obrazy. Ich kolorystyka powinna być osadzona w pastelowych tonacjach kremu, beżu, w połączeniu z ciepłym odcieniem bieli i szarości, co można zauważyć m.in. na naszym obrazie LANDSCAPE czy TREE. Te ręcznie malowane na płótnie prace wprowadzą was w błogi nastrój i delikatnie podkreślą klasyczny styl salonu. Akcent różu na obrazie Landscape czy dodatek złota na obrazie Tree doskonale skomponuje się z innymi dodatkami we wnętrzu. Róż można powtórzyć w zasłonach, a kolor złoty w dodatkach ceramicznych typu figurki, patery czy wazony. Jako, że naczelną zasadą stylu klasycznego jest harmonia i spójność, obrazy i inne dodatki nie powinny zbytnio odstawać kolorystycznie od reszty elementów salonu – powinny stanowić uzupełnienie, być kolejną nutą w harmonijnie skomponowanej melodii wnętrza.
Tematyka
Każde wnętrze, które urządzone jest w określonym stylu w pewien sposób determinuje nam typ dekoracji, który możemy w nim wykorzystać. I tak jak np. we wnętrzach nowoczesnych idealnie sprawdzą się grafiki czarno-białe, wszelkiego rodzaju plakaty czy też abstrakcja, tak wnętrza klasyczne raczej wykluczają nam ten rodzaje dodatków. Styl klasyczny nie znosi chaosu, dlatego zaleca się, by postawić na obrazy przedstawiające pejzaże oraz motywy florystyczne w pastelowym wydaniu. To najlepszy kierunek gwarantujący harmonię w klasycznym wnętrzu. Spokojna tematyka w połączeniu z jasnymi kolorami będzie tworzyć spójną całość.
Jakość, a nie ilość
Wnętrza klasyczne w przeciwieństwie do np. ascetycznych wnętrz industrialnych nie stronią od dodatków. W tym stylu jednak zdecydowanie liczy się jakość dodatków, a nie ich ilość. Warto więc w przypadku obrazów postawić na 1-2 malowidła, które będą się pięknie uzupełniać motywem czy też kolorami. Zwłaszcza obrazy ręcznie malowane ze względu na swój niepowtarzalny reprezentacyjny charakter są jak najbardziej mile widziane we wnętrzach klasycznych. W przypadku prawdziwego malarstwa obraz sam w sobie jest już niejednokrotnie wystarczającą dekoracją dla wnętrza. By nie przyćmiewać jego blasku, pozostałe dekoracje i bibeloty powinny z nim jedynie korespondować i uzupełniać całość.
Miejsce
Jak doradza Justyna Czapla z firmy Eurofirany: – Miejsce zawieszenia obrazu w salonie nie może być przypadkowe. Najlepiej prezentują się obrazy zawieszone na szerokich ścianach i łatwo dostępnej powierzchni, np. nad komodą czy sofą. W zależności od wielkości ściany możemy wykorzystać dostępność różnych wersji tego samego motywu i stworzyć na ścianie florystyczny duet. Taką możliwość daje nam np. nasza kolekcja BLOSSOM 1 i BLOSSOM 2. Rozmiar obrazów 40×40 pozwala na grę ustawieniem. Bowiem możemy je zawiesić na tej samej wysokości obok siebie w poziomie, w pionie jeden pod drugim lub w ułożeniu skośnym. Wybierając miejsce idealne, należy kierować się przede wszystkim wielkością ściany, a także sąsiadujących z nią mebli i innych dodatków. Wieszając jeden obraz, np. na sofą warto zadbać, by znajdował się on nad meblem dokładnie pośrodku i powinien być nieco od niego węższy. W przypadku natomiast serii obrazów bardzo ważne jest zachowanie symetrii i utrzymania ich w jednej linii.
Harmonia wnętrz urządzonych w stylu klasycznym
Naczelną zasadą wnętrz urządzonych w stylu klasycznym jest więc spójność i harmonia. Dobierając dekoracje klasycznego salonu, należy na nie patrzeć przez pryzmat całego wnętrza. Jak będą one wyglądały nie w odosobnieniu, tylko jako element całej aranżacji? Czy nie przytłoczą wnętrza, nie zdominują go? W przypadku obrazów powinny one zdecydowanie przyciągać wzrok, skupiać uwagę, ale pozostać jednocześnie w mocnym związku z innymi dekoracjami i przyjętą kolorystyką.
Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane
Udostępnij ten artykuł znajomym:
UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook
Tagi: obrazy Eurofirany
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz