Dieta Dąbrowskiej – co można jeść?
Dieta dr Dąbrowskiej, choć określana różnie, jako dieta owocowo-warzywna, lecznicza głodówka czy dieta detoks, ma jeden główny cel, a mianowicie dokładne oczyszczenie organizmu. To niezwykle popularna kuracja zarówno lecznicza, jak i odchudzająca, stworzona przez lekarza i stosowana już przez dłuższy czas – zarówno w ośrodkach medycznych, jak i indywidualnie, w domu. Należy zaznaczyć już na wstępie, iż jest to dieta tymczasowa i dość restrykcyjna, jednak skuteczna w szybkim pozbywaniu się niechcianych kilogramów oraz w zyskiwaniu energii i dobrego samopoczucia, w tym także w leczeniu współczesnych chorób cywilizacyjnych. Przyjrzyjmy się jej bliżej, gdyż ma ona szczegółowo określone zasady co można, a czego nie wolno jeść.
Dieta dr Dąbrowskiej- czym jest i jakie ma założenia
Dieta dr Dąbrowskiej to krótkotrwały lecz restrykcyjny sposób odżywiania, eliminujący z jadłospisu wiele produktów a jednocześnie wskazujący, które z nich należy spożywać. Dieta ta opiera się głównie na spożywaniu warzyw i owoców, jednak głównie tych o niskiej zawartości cukru, białek i tłuszczów. Dzięki takiemu żywieniu organizm- po pierwsze otrzymuje mało kalorii i przestawia się na odżywianie wewnętrzne, po drugie trafia mu się spora dawka ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy i sole mineralne.
Dr Ewa Dąbrowska przy precyzowaniu głównych założeń diety wzięła przede wszystkim pod uwagę fakt, że organizm człowieka posiada naturalny mechanizm samoleczenia, dzięki czemu rozwój różnorakich chorób, jest całkowicie lub w bardzo dużej mierze odwracalny. Pierwszym ku temu krokiem jest właśnie zastosowanie właściwego sposobu żywienia.
Odpowiednie związki zawarte w owocach i warzywach wpływają na detoksykację organizmu. Dieta ta, w domowych warunkach, może być stosowana jedynie przez kilka do kilkunastu dni (najczęściej 14 dni), natomiast nic nie szkodzi na przeszkodzie, by w sposób częściowy wpisała się w nasz codzienny sposób żywienia. Zresztą dieta ta, aby była przeprowadzona całościowo, składa się właśnie z dwóch etapów – pierwszego, które jest okresem postu, gdyż następuje znacznie obniżenie dostarczanych kalorii (maksymalnie 600) oraz drugiego, długookresowego, stosowanego w codziennym jadłospisie. Taki post powoduje samooczyszczenie się organizmu, a więc pozbycie się nagromadzonych złogów oraz ogólną regenerację.
Zalecenia w diecie dr Dąbrowskiej, a więc co wolno a czego nie można jeść
Pomimo tego, że dieta dr Dąbrowskiej to głównie spożywanie warzyw i owoców, nie wszystkie z nich należy traktować na równi. Dozwolone są bowiem tylko warzywa niskoskrobiowe oraz owoce niskocukrowe.
Wśród proponowanych warzyw znajdują się:
- warzywa korzeniowe: marchew, pietruszka, rzodkiewka, buraki, seler;
- warzywa kapustne: kapusta biała i czerwona, kapusta pekińska, kapusta włoska, brokuł, kalafior, brukselka, jarmuż, kalarepa, brukiew, rzepa, rukola, rzeżucha;
- warzywa cebulowe: cebula, por, czosnek, szczypiorek;
- warzywa liściaste: sałaty- wszystkie rodzaje, szpinak, natka pietruszki, botwinka, zioła- w szczególności bazylia, koperek, mięta, szałwia, tymianek, kolendra, rozmaryn, pokrzywa, mniszek lekarski;
- warzywa dyniowate: dynia, ogórki, cukinia, kabaczki;
- warzywa psiankowate: pomidory, papryka, bakłażan.
Owoce niskocukrowe o przede wszystkim:
- jabłka;
- cytryny;
- grejpfruty;
- kiwi;
- owoce leśne.
Pozostając w temacie produktów, warto wspomnieć również o tym, czego nie należy spożywać stosując dietę dr Dąbrowskiej. Są to takie produkty żywnościowe jak:
- pieczywo;
- ziemniaki;
- mąka;
- cukier;
- olej;
- kawa;
- mocna herbata;
- fast-foody;
- słodkie i słone przekąski;
- alkohol;
- papierosy.
W diecie dr Dąbrowskiej ważne jest nie tylko to, co jemy, ale także sam sposób przygotowania posiłków oraz kilka innych, istotnych zasad. Przede wszystkim warzywa i owoce powinno się jeść w formie jak najmniej przetworzonej a najlepiej pod postacią sałatek czy surówek. Oprócz tego można je spożywać przygotowane na parze, w postaci zupy, leczo czy bigosu. Po drugie, należy pamiętać o dostarczaniu płynów do organizmu i wypijaniu nie mniej niż 2-3 litry płynów dziennie- może to być zarówno woda, jak i herbata, soki oraz koktajle warzywno-owocowe, przy czym najlepsze będą świeże soi przygotowane z zielonych warzyw. Przygotowując więc codzienny jadłospis należy zadbać o to, by na talerzu było jak najbardziej różnorodnie i kolorowo.
Choć wydawałoby się, że wdrożenie diety warzywno-owocowej to nic trudnego, to z jednocześnie należy mieć świadomość, że jest ona bardzo restrykcyjna. Dlatego przygotowywanie codziennego jadłospisu powinno być skonsultowane z lekarzem bądź dietetykiem. Można także skorzystać z usług SmartBox catering w Rzeszowie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nasza dieta przebiega zdrowo i prawidłowo.
Co ciekawe, celem diety dr Dąbrowskiej jest przywrócenie organizmowi zdolności do samoleczenia oraz dokładne oczyszczenie organizmu z toksyn i nagromadzonych złogów, zaś spadek masy ciała traktowany jest jedynie jako efekt uboczny stosowanej diety.
Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane