REKLAMA

Otwarto obwodnicę Dynowa! (ZDJĘCIA, WIDEO)

DYNÓW / PODKARPACIE. – Na dzień przed zakończeniem 2020 roku oficjalnie otwieramy kolejną w tym roku obwodnicę, tym razem Dynowa. To wielki powód do radości dla nas wszystkich – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch w czasie oficjalnego oddania do ruchu obwodnicy Dynowa. Nowa droga kosztowała 35 milionów złotych.

22

Obwodnica powstała w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin – Przeworsk – Grabownica Starzeńska obwodnica ma prawie 4 kilometry i pozwala ominąć centrum miasta kierowcom podróżującym trasą Lublin – Wysokie – Biłgoraj – Sieniawa – Przeworsk – Kańczuga – Dynów – Grabownica Starzeńska.

Budowa drogi trwała nieco ponad rok i kosztowała 35 milionów złotych. Cała realizacja tego zadania czyli wykonanie dokumentacji w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, uzyskanie decyzji ZRID oraz wykonanie robót kosztowało ponad 38,7 miliona złotych. Projekt był współfinansowany z EFRR w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Wartość dofinansowania z EFRR wyniosła ponad 28,8 miliona złotych.

To jest kolejny ważny element komunikacyjnej układanki, którą konsekwentnie realizujemy na Podkarpaciu, po to by służyło mieszkańcom i gościom. Obwodnica Dynowa jest tym ważniejsza, że stanowi element całego systemu, jest drogą tranzytową z węzła autostradowego w Przeworsku w stronę Bieszczad, zwiększa dostępność Bieszczadów i Beskidów, dając możliwość łatwiejszego dotarcia do drogi 94 i autostrady A4. To  wszystko są elementy połączone, które dają możliwość skomunikowania regionu – powiedział w czasie uroczystego otwarcia nowej drogi wicemarszałek Piotr Pilch.

Inwestorem budowy było Województwo Podkarpackie – Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. Obowiązki inżyniera kontraktu powierzono  Zamojskiej Dyrekcji Inwestycji. Wykonawcą projektu i budowy była wybrana w przetargu firma EUROVIA POLSKA S.A. z Kobierzyc.

Obwodnica Dynowa ma znaczenie zarówno lokalne, jak i regionalne. To regionalne dotyczy lepszego skomunikowania całego regionu i południowej części powiatu rzeszowskiego, w tym również lepszej dostępności z drogi krajowej nr 94 i autostrady A4 w kierunku Bieszczadów.

Zbudowanie nowego traktu, który znacząco wpłynie na drożność drogi wojewódzkiej 835 ma ogromne znaczenie. Droga 835 to ważna droga w naszym regionie, będzie ona pewnego rodzaju równoległym szlakiem dla drogi S19, łączącej północ z południem po wschodniej części województwa. Z punktu widzenia regionu to kluczowa inwestycja, bardzo ważna dla samych mieszkańców Dynowa – mówiła w czasie uroczystego otwarcia wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Widać w województwie podkarpackim ten boom inwestycyjny, szczególnie związany z budownictwem drogowym. Ministerstwo prowadzi inwestycje polegające na budowie Via Carpatii, czyli drogi ekspresowej S19, wszystkie sześć odcinków w stronę Lublina jest już w fazie realizacyjnej. W 2021 roku będą one oddawane do eksploatacji. Na południe od Rzeszowa mamy podpisaną umowę na odcinku Rzeszów – Babica, ogłoszone przetargi na kolejne dwa odcinki, a na następne przetargi będą w 2021. Trwają inwestycje w obwodnicę Stalowej Woli Niska oraz Łańcuta. Zapadły decyzje o budowie kolejnych obwodnic w ciągach dróg krajowych m.in. w Przemyślu, Sanoku, Nowej Dębie i Kolbuszowej oraz o innych inwestycjach. Boom inwestycyjny na podkarpackich drogach trwa w najlepsze – podkreślał obecny na uroczystości wiceminister Rafał Weber z Ministerstwa Infrastruktury.

W tym roku oddano do użytku między innymi obwodnice Strzyżowa, Lubaczowa, Radomyśla Wielkiego, Kolbuszowej, a kolejne są przygotowywane.

Lokalny charakter przedsięwzięcia dotyczy głównie miasta Dynowa. Dzięki obwodnicy wyprowadzony zostaje ruch z centrum miasta, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo na drogach oraz komfort życia mieszkańców, narażonych do tej pory na wzmożony ruch samochodowy w tym również tranzytowy oraz uciążliwości środowiskowe (spaliny, hałas).

Dynowszczyzna to subregion ważny dla Podkarpacia. Ta droga odciąży ruch z centrum miasta, ale jest to także ważny element ruchu z Lublina na południe. Mieszkańcy Dynowa są szczęśliwi, że ta droga powstała – podkreśla członek zarządu Stanisław Kruczek.

Źródło: Aleksandra Gorzelak–Nieduży / Biuro Prasowe UMWP

Foto: Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP

Wideo: Mateusz Romankiewicz / Biuro prasowe UMWP


30-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)